FERIE ZIMOWE 2024 Z DOMEM KULTURY W ZWOLENIU
Podczas tegorocznych ferii zimowych z Domem Kultury w Zwoleniu staraliśmy się zainteresować dzieci ciekawą i bogatą ofertą.
Odbywały się zajęcia taneczne dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat oraz od 10 do 14 lat. W trakcie zajęć dzieci poznały podstawowe kroki tańca nowoczesnego oraz stworzyły krótki układ taneczny. Wśród najmłodszych przeprowadzone zostały zabawy ruchowe. Było dużo śmiechu i radości. Zajęcia poprowadziła Aneta Adamiec instruktorka tańca DK.
Ciekawym wydarzeniem był wyjazd na spektakl pt. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” do Teatru Powszechnego w Radomiu. Przedstawienie o tym, jak dążyć do realizacji swoich pragnień, jak nieśmiałość przekuć w siłę, jak nabrać odwagi i pewności siebie oraz o tym jak zaakceptować samego siebie. Spektakl pełen ciepłego humoru oraz pięknych piosenek, które wprowadziły w nastrój radosnej zabawy. Zafascynowani grą aktorską, efektami i scenografią, oprawą muzyczno-dźwiękową ruszyliśmy do Trickoramy – największego centrum iluzji i muzeum trickartu w Polsce. Uczestnicy zobaczyli wielkie i mniejsze kalejdoskopy, zadziwiające eksponaty, bajkowe miraże, największy w Polsce labirynt luster i wiele innych niespodzianek! Poprzez zabawę zdobyli dużą dawkę wiedzy! Każdy dowiedział się jak powstają iluzje. Ostatnim punktem wycieczki była kręgielnia. Część uczestników po raz pierwszy grała w prawdziwe kręgle. Początkowe rzuty kulą były trochę niezdarne, lecz z każdą następną kolejką chłopcy i dziewczynki nabierali wprawy, a na tablicy pojawiały się kolejne zdobyte punkty. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Gra szybko minęła i po wyczerpujących rozgrywkach udaliśmy się do restauracji McDonald’s. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Koordynatorem była Ewa Bulzacka.
19 stycznia Dom Kultury w ramach ferii zimowych zorganizował zabawy i animacje dla dzieci, które poprowadziła animatorka Małgorzata Gołąbek. Zajęcia trwały 3 godziny i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci szybko się ze sobą zintegrowały i już po kilku minutach widać było radość ze wspólnego spotkania. Program obejmował: zabawy i konkursy przy muzyce, zabawy z chustą i liną animacyjną, modelowanie balonów, tatuaże brokatowe, malowanie buziek, kreatywne prace plastyczne a także wiele innych swobodnych zabaw. Wszyscy doskonale się bawili i chętnie brali udział w zajęciach. To był dzień pełen wrażeń, dobrego humoru i wspaniałej atmosfery.
Organizowaliśmy również zajęcia plastyczne pn. „Moje miasto”, które prowadził Waldemar Gołdziński instruktor fotografii i plastyki DK.
Zimowe zabawy i gry teatralne
W naszej ofercie nie zabrakło zajęć teatralnych! Młodzież dowiedziała się czym jest etiuda teatralna, jak zbudować relacje na scenie, jak postawić swoje pierwsze kroki jako sceniczna postać. Na każdych zajęciach zaprezentowane zostały autorskie ćwiczenia aktorskie dla dzieci i młodzieży zbudowane w oparciu o klasyczny system aktorski Stanisławskiego. Oczywiście nie zabrakło odrobiny zabawy – tym razem z kostiumem teatralnym. Zajęcia przygotował i poprowadził instruktor teatru Domu Kultury – Bartosz Pietrzyk.
Zajęcia dla dzieci od 5 lat – dzieci poznawały instrumenty klawiszowe i rytmiczne, poprowadzone zostały zajęcia muzyczno – ruchowe podczas ,których bawiły się dźwiękami, śpiewały proste śpiewanki, tańczyły i bawiły się, tworzyły z papieru i bibuły zabawki i obrazki – zajęcia prowadzili: Joanna Tęcza instruktor folkloru DK oraz Michał Tęcza instruktor muzyki DK.
Odbyły się również zajęcia z jogi dla dzieci od 3 do 7 lat oraz od 8 do 12 lat pod okiem Ewy Kołaczyńskiej oraz zajęcia baletowe, które poprowadziła Małgorzata Starck.
12 stycznia w Kinie Świt odbył się „Noworoczny koncert kolęd” w wykonaniu Chóru Kameralnego Domu Kultury w Zwoleniu pod dyrekcją Piotra Markowskiego.
W programie koncertu usłyszeliśmy najbardziej znane, najbliższe naszym sercom polskie kolędy i pastorałki. Bez wątpienia był to wieczór pełen wzruszeń i najcieplejszych świątecznych emocji w gronie utalentowanych, wspaniałych artystów.
Koncert przedłużył nam niezwykłą świąteczną atmosferę.
W programie udział wzięli soliści: Katarzyna Bik, Natalia Kosmowska, Julia Marek, Radosław Suwała, Maciej Zagożdżon, Maja Tomczyk, Aleksandra Gleguła.
Wystąpił również Dziecięcy Zespół Wokalny z Domu Kultury w Zwoleniu również przygotowany przez Piotra Markowskiego.
Artystom podziękował Arkadiusz Sulima Burmistrz Zwolenia – solenizant dnia. W prezencie od wykonawców i publiczności usłyszał pięknie zaśpiewane „ sto lat”.
13 stycznia br. w Domu Kultury w Zwoleniu odbyły się Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu. Zaproszonych gości przywitali: Arkadiusz Sulima Burmistrz Zwolenia oraz Natalia Anna Wieczerzyńska Dyrektor Domu Kultury. Zespół Łaguszowianki z Łaguszowa przedstawił tradycje związane z Wigilią. Pani Joanna Tęcza wraz z Marią Szczepańską oraz Grupa Folklorystyczno Muzyczna przedstawiły tradycje związane z dniem Trzech Króli, chodzenie z gwiazdą i turoniem, chodzenie po szczodrokach. Piękne kolędy usłyszeliśmy w wykonaniu Zespołu Sobótka z Czarnolasu, Koła Gospodyń Wiejskich z Rudek, Dziecięcej Grupy Folklorystyczno Muzycznej z DK, Koła Gospodyń Wiejskich z Mierziączki, Koła Gospodyń Wiejskich z Sycyny, Zespołu Korzenie z Łaguszowa , Zespołu Seniora „Pogodna Jesień” ze Zwolenia.
Scenariusz przygotowała Joanna Tęcza instruktorka folkloru DK
Scenografię przygotował Michał Tęcza instruktor muzyki DK
W dniach od 22 do 27 stycznia Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia wyjechała na warsztaty szkoleniowo – wypoczynkowe do Solca nad Wisłą z instruktorami: Piotrem Bąbolewskim, Tomaszem Chwalińskim, Tomaszem Chowierą, Angeliką Toporek i Michałem Chwalińskim. Był to czas wytężonej intensywnej pracy, przygotowań do kolejnego sezonu. Dla Młodych instrumentalistów i Mażoretek każdy dzień upływał pod znakiem przedpołudniowych prób i popołudniowej musztry paradnej. Późnym popołudniem młodzież mogła zrelaksować się przy wspólnym oglądaniu filmów, czy też bawić się na wspólnej dyskotece.
W okresie ferii zimowych odbywały się stałe zajęcia zespołów artystycznych i grup działających w Domu Kultury w Zwoleniu.
Zaprosiliśmy również sympatyków kina i nie tylko na seanse filmowe do Kina ŚWIT w Zwoleniu.
26 stycznia w galerii fotografii i plastyki odbyło się otwarcie wystawy Młodzieżowej Grupy Plastycznej Domu Kultury w Zwoleniu.
W wystawie wzięli udział członkowie Grupy Plastycznej działającej przy Domu Kultury, prowadzonej przez instruktora plastyki i fotografii Waldemara Gołdzińskiego:
Babula Nikola, lat 13; Janik Alicja, lat 14; Kosonowska Kalina, lat 7; Kwapisiewicz Zuzanna, lat 13; Olender Lena, lat 13; Urbanek Olga, lat 12.
W 2023 roku uczestnicy Grupy brali udział w konkursie plastycznym pod patronatem Burmistrza Zwolenia „Klimaty wiejskie w utworach poety” – inspirowane twórczością Jana Kochanowskiego. Nagrodzone prace: Nikoli Babuli, Alicji Janik, Zuzanny Kwapisiewicz, Leny Olender były prezentowane na wystawie pokonkursowej w Domu Kultury w Zwoleniu. Grupa Plastyczna uczestniczyła także w prezentacjach dorobku artystycznego grup i zespołów działających w Domu Kultury w 2023 roku.
Wśród najmłodszych uczestników jest siedmioletnia Kalina Kosonowska, której prace zasługują na duże wyróżnienie. Wspólne zajęcia ze starszymi koleżankami motywują ją do pracy twórczej i kolejnych wyzwań. Kalina wnosi dużo radości, tworząc w grupie bardzo dobrą atmosferę. Młodzi artyści rozwijają na zajęciach swoje umiejętności plastyczne, wrażliwość twórczą, pogłębiają zamiłowania artystyczne, pobudzają wyobraźnię i aktywność artystyczną. Zajęcia mają także na celu promocję talentów poprzez prezentacje prac na wystawach.
26 stycznia w Galerii Przestrzeni Twórczej Domu Kultury w Zwoleniu odbył się wernisaż wystawy artysty z Radomia – Dariusza Stelmacha.
Oficjalnego otwarcia wystawy dokonał Arkadiusz Sulima Burmistrz Zwolenia.
W wernisażu uczestniczyli artyści z Radomia, Zwolenia i innych miejscowości, goście zaproszeni i miłośnicy sztuki.
Wystawa została zaaranżowana przez Waldemara i Ewę Godzińskich.
DARIUSZ STELMACH
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach w latach 1976-1981 i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu w latach 2001-2006 (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Gieragi). Od wielu lat pracuje w Radomiu w Domu Kultury Idalin, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne oraz organizuje wystawy innych twórców.
Dariusz Stelmach jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem krajowych i międzynarodowych plenerów malarskich. Malarstwo jest życiową pasją Artysty, dużym wyzwaniem, poszukiwaniem nowych rozwiązań i zabawą twórczą. Swoje prace wykonuje w różnych technikach: akryle, oleje, akwarele.
Na wystawie artysta prezentuje swoje prace z ostatnich lat, głównie w technice olejnej na płótnie, inspirowane naturą. Przyroda od zawsze była źródłem inspiracji dla artystów. W sztuce greckiej, rzymskiej, renesansowej, ale też i później, np. w malarstwie impresjonistów motywy przyrodnicze były bardzo popularne. Do nich odwołują się także artyści współcześni. Podobnie robi to autor tej wystawy. Ukazuje nam piękno przyrody, obumieranie i trwanie, klimat sprzyjający refleksji, pogodną atmosferę – budowane odpowiednimi motywami, kolorem i światłem.