Otwarcie wystawy pn. „Pieta w fotografii Szczepana Pomarańskiego”

W Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu 14 marca 2024 r. odbyło się otwarcie wystawy pn. „Pieta w fotografii Szczepana Pomarańskiego”

Szczepan Pomarański

Urodzony w Zwoleniu, mieszka w Radomiu. Pasjonat fotografii od wielu lat. Przewodnik i pilot wycieczek. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbio-rowych. Brał udział w konkursach fotograficznych organizowanych, min. przez Dom Kultury w Zwoleniu, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Inspiracji poszukuje przede wszystkim w świecie przyrody. Fotografuje miejsca, które odwiedza: góry, morze, las, architekturę miejską, pomniki znanych postaci.

Inspiracją do obecnej wystawy jest słynna Pieta Michała Anioła, znajdująca się w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Motyw Maryi trzymającej na kolanach Jezusa zdjętego z krzyża był często powtarzany przez różnych artystów, zarówno w rzeźbie jak i malarstwie. Fotografie Szczepana Pomarańskiego pokazują, że również w Polsce ten temat był i jest przedstawiany przez wielu artystów, czego dowodem są, np.: Pieta w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, Pieta w Kościele św. Barbary w Krakowie, Pieta w Bazylice NM Panny w Tarnowie, Pieta w Kościele Garnizonowym w Radomiu i inne.

Pieta skłania do refleksji, fascynuje pięknem, wzbudza emocje i wciąż inspiruje artystów do działań twórczych.

Komisarz wystawy: Waldemar Gołdziński

Fotorelacja: Ewa Gołdzińska

Zapraszamy do obejrzenia tej ciekawej wystawy.


Skip to content