42. Imieniny Pana Jana

Ostatni weekend czerwca minął pod znakiem 42. Imienin Pana Jana. W tym roku obchody odbywały się przez trzy dni. Wydarzeniem inaugurującym był wernisaż wystawy i spotkanie promujące książkę Piotra Chołuja Zwoleń i okolice na starych mapach i planach  i wernisaż wystawy pod tym samym tytułem.

Wieczór Poezji

Kolejnym wydarzeniem tego dnia był XVII Wieczór Poezji pod nazwą „Janowi Kochanowskiemu – my współcześni” w Kinie Świt. W tym roku był to koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego i Włodzimierza Nahornego w 80 rocznicę urodzin. koncert odbył się w ramach Jazznowiec Fesitwal. Wykonawcami Koncertu byli: Andrzej Jagodziński – fortepian Agnieszka Wilczyńska i Janusz Szrom – śpiew Andrzej Łukasik – kontrabas Sebastian Frankiewicz – perkusja.

Wieczór Poezji fot. Ryszard Krawczyk

#JerusalemaDanceChallenge

W sobotę 26 czerwca o godz. 18:00 na Placu Kochanowskiego odbył się #Jerusalemadancechallenge. Zebrani wspólnie zatańczyli taniec „Jerusalema”. Akcja ta realizowana jest na całym świecie w celu wyrażenia łączności tańczącej społeczności z innymi podczas pandemii koronawirusa. Zabawa ma dawać nadzieję na lepsze jutro i jednocześnie dzielić radość pomiędzy tych, którym może jej teraz brakować. Wydarzenie zostało uwiecznione na nagraniu z powietrza, przy użyciu profesjonalnego drona. Pomysłodawczynią spotkania była Aneta Adamiec, instruktorka tańca Domu Kultury w Zwoleniu.

Czarny Ziutek z Killerami

Po tanecznym wydarzeniu na świeżym powietrzu przyszedł czas na koncert w Kinie Świt. o 20:00 na scenie zwoleńskiego kina wystąpił rockowy zespół Czarny Ziutek z Killerami, wykonujący piosenki Kazika i zespołów których jest liderem. Jak podkreślają artyści, jego muzyka to wyzwanie i niełatwa sprawa. Audytorium słuchające Kazika nie lubi radykalnych zmian, dlatego zespół nastawia się na nienachalną aranżację ukazującą ich cząstkę, jednak z wyraźnym zachowaniem fundamentu. Warto zauważyć, że wokalista zespołu ma głos do złudzenia podobny do głosu Kazika.

Niedziela – koncert galowy

Niedzielne obchody 42. Imienin Pana Jana zainaugurowano w Domu Kultury – w Galerii Fotografii i Plastyki oraz  Galerii Przestrzeni Twórczej odbył się wernisaż wystawy malarstwa i fotografii pn. Twórcy Ziemi Zwoleńskiej – Janowi Kochanowskiemu. Na wystawie prezentowane są prace artystów plastyków i fotografików związanych z Ziemią Zwoleńską. 

Otwarcie wystawy fot. Ryszard Krawczyk

Otwarcie wystawy fot. Ewa Gołdzińska

Po otwarciu wystawy spod Domu Kultury w stronę kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św. wyruszył Korowód Imieninowy, prowadzony przez Dziecięcą Grupę Folklorystyczną i Kapelę Ludową. Na trasie przemarszu uczestnicy zatrzymywali się pod pomnikami mistrza Jana, gdzie następnie złożyli kwiaty. Korowód następnie dotarł do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Św., gdzie po wysłuchaniu zarysu historii zarówno o zwoleńskiej świątyni jak i Janie Kochanowskim, oddano hołd wielkiemu poecie w krypcie kaplicy Kochanowskich, gdzie spoczywają jego doczesne szczątki.

Korowód Imieninowy fot. Waldemar Gołdziński

Następnie obchody przeniosły z centrum miasta nad zwoleński zalew przy ul. sportowej, gdzie odbył się koncert galowy. Wydarzenie oficjalnie otworzył Arkadiusz Sulima – Burmistrz Zwolenia, witając przy tym przybyłych gości i mieszkańców Zwolenia, przedstawił także pokrótce historię Imienin Pana Jana.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsza zaprezentowała się Dziecięca Grupa Rytmiczno – Folklorystyczna. Następnie ogłoszono wyniki XXIII Mazowieckiego Konkursu Literackiego na Fraszkę „O Statuetkę Jana Kochanowskiego”. Wręczono też nagrody w XXII Konkursie Wiedzy o Janie Kochanowskim. Podziękowanie za wieloletnią pracę trenera i sędziego na rzecz społeczeństwa gminy Zwoleń wręczono Panu Hieronimowi Hyzińskiemu. Następnie na placu przed sceną, z pokazem musztry paradnej zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia wraz z zespołem Mażoretek. Młodzi artyści są nazywani perłą miasta ponieważ odnoszą liczne sukcesy w kraju i poza jego granicami, wspaniale promując Zwoleń i Dom Kultury. Następnie na scenie wystąpiły tancerki Domu Kultury w Zwoleniu, zarówno solo, jak i w duetach. Mają one na swoim koncie spektakularne sukcesy artystyczne odnoszone w różnych przeglądach, festiwalach i konkursach tanecznych o randze ogólnopolskiej i europejskiej. W ramach obchodów odbył się też koncert Młodzieżowego Zespołu Wokalnego i solistów Domy Kultury w Zwoleniu.

W przygotowanym dla dzieci bloku konkursowym, ochotnicy zmierzyli swoje siły w konkursie plastycznym, karaoke oraz konkursie tanecznym. Nagrody w konkursach ufundowali: burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, starosta zwoleński Stefan Bernaciak i dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Natalia Anna Wieczerzyńska.

Wokół sceny znajdowały się liczne stoiska z lodami, watą cukrową, zabawkami, nie zabrakło też dmuchańcy – dmuchanych placów zabaw dla najmłodszych. Miłośnicy street foodu mogli skosztować dań serwowanych z food trucków i grilla.

Gwiazdy wieczoru

O 19:00 na scenie pojawiła się pierwsza gwiazda wieczoru – zespół Chłopcy z Placu Broni. Rozbrzmiały znane rockowe przeboje jak O! Ela czy Kocham wolność, wykonywane wspólnie z publicznością. Następnie w rytm disco polo porwał publiczność zespół MIG. Utwory, takie jak „Słodka wariatka” czy „Miód malina”, rozbawiły zwoleńską publiczność, która głośno śpiewała wraz z artystami. Kolejnym punktem programu była zabawa taneczna pod gwiazdami w rytm muzyki DJ Piotrka. Na zakończenie zebrani obejrzeli barwny pokaz sztucznych ogni.

Organizatorem Imienin Pana Jana był Burmistrz Zwolenia, współorganizatorem Samorząd Województwa Mazowieckiego, a realizatorem Dom Kultury w Zwoleniu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego.



Koncert galowy nad zalewem

fot. Waldemar Gołdziński

fot. Ryszard Krawczyk

Skip to content