Wernisaż wystawy Jana Tomasza Oko

Jan Tomasz Oko ur. 27.02.1959 mieszkaniec Zwolenia, z wykształcenia i zamiłowania: malarz, poeta, scenograf i wychowawca. Absolwent Studium Scenografii Teatralno-Widowiskowej oraz Filmowo-Telewizyjnej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczeń Jerzego Skarżyńskiego, Krystiana Lupy. Dyplom w Pracowni Andrzeja Kreutz-Majewskiego (dyplom w 1996). Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS w Lublinie (dyplom w 1991).

Od 1981 roku członek Grupy Literackiej Łuczywo. Wydał tomik Rozsypane krajobrazy (2008) oraz arkusz poetycki Poezje (1984). Wiersze zamieszczone zostały w trzech albumach z cyklu Radomskie w poezji i fotografii. Związany z krakowskim środowiskiem twórców teatru.

Współpracował z teatrem Bukleina z Janiną Garycką w Piwnicy pod Baranami oraz Kazimierzem Wiśniakiem. Ma na koncie wiele sukcesów w teatralnych i filmowych realizacjach. W Krakowie na ulicy Wielopole założył Galerię Joko.

Prace malarskie Jana Oko, prezentowane były w wielu miastach Polski m.in. Lublin – Muzeum na Majdanku, Puławy – Galeria Sztuki „JAG”, Katowice – Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego, Kraków – Galeria na Krakowskim Kazimierzu, Pałac Bonerowski, Piwnica Sukiennice, Hilton Garden Inn Kraków Airport, Radom – Klub Środowisk Twórczych „Łaźnia”, Zwoleń – Dom Kultury. Prace malarza przekazywane były wielokrotnie na aukcje charytatywne Fundacji Ronalda McDonalda w Krakowie i Warszawie. Obrazy artysty znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą, m.in. Paryżu, Amsterdamie, Londynie, Mediolanie, Berlinie, Halle, Toronto.

Obecnie pracuje w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Wilczowoli. Prowadzi pracownię ceramiczną i zajmuje się ogólną arteterapią osób niepełnosprawnych. W wolnym czasie maluje, pisze wiersze, tworzy inscenizacje, podróżuje, uczestniczy w licznych wystawach i biennale.

opr. Rafał Wojtaszek

fotorelacja – W. Gołdziński

Skip to content