Działalność DK online

Pandemia koronawirusa nadal dotyka wielu sfer życia w tym również kultury. Na ten trudny czas Dom Kultury w Zwoleniu kierując się zasadą, że nie powinnyśmy pozbawić mieszkańców dostępu do kultury, idąc z duchem czasu  przeniósł swoją działalność do internetu. W ten sposób na bieżąco dostarczamy mieszkańcom ciekawych pomysłów, szczególnie dzieciom, na kreatywne spędzanie czasu w domu. Projekty na ten czas, pojawiają się na platformach Facebook i YouTube (facebook.com/DKZwolen,  facebook.com/MODZwolen, facebook.com/KinoSwitZwolen oraz youtube.com/user/DKZwol).

Zorganizowaliśmy w tym specyficznym czasie wirtualne konkursy: plastyczne, fotograficzne, kinowo – filmowe oraz wirtualne warsztaty. Zachęcaliśmy do poznania różnych form plastycznych, teatralnych, tanecznych, włączaliśmy się w akcje społeczne.

Instruktorzy DK mają mnóstwo ciekawych pomysłów, które prezentujemy w formie filmików i udostępniamy na portalach społecznościowych. W kwietniu zorganizowaliśmy sześć konkursów z różnych dziedzin. Kinowo – filmowy – „To nie żarty! Ruszamy z konkursem” (konkurs nadal trwa) koordynowanym przez Jakuba Długołęckiego. Rodzinny konkurs plastyczny pn. „Widok z mojego okna” , którego laureatem został Jaś Parzych zdobywając największą liczbę polubieni – 557 lajków. Konkurs fotograficzny pn. „Kompozycja wielkanocna” nagrodę zdobyła Katarzyna Kustra – 98 lajków.
Koordynatorem konkursów był Waldemar Gołdziński instruktor fotografii  i plastyki DK. Ogłosiliśmy konkurs online pn. „Zatańcz ze Zwoleńskim Domem Kultury”. Nagrodę w formie lekcji indywidualnych i konsultacji solo u Anety Adamiec – instruktorki tańca DK – wytańczyła Wiktoria Grudzińska. Nasza placówka po raz pierwszy zaprosiła do udziału w Regionalnym Przeglądzie Kultury Żywego Słowa pn. „Zwoleński Festiwal Słowa” ONLINE, który odbędzie się pod patronatem Burmistrza Zwolenia Arkadiusza Sulimy. Jest to propozycja dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pomysłodawcą nowatorskiego wydarzenia jest Bartosz Pietrzyk, aktor sceny warszawskiej, instr. teatru DK      w Zwoleniu.  Ciekawym okazał się  konkurs online na najlepszą rymowankę pod hasłem „STOP dla HEJTU!”. Laureaci wszystkich konkursów otrzymują ciekawe nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Instruktorka tańca DK Aneta Adamiec prowadzi zajęcia online z zespołami: FLOW, Janet, Janet Kids . Dziewczęta nagrywają filmiki, które publikujemy na portalach społecznościowych. Prowadzone były także dodatkowe lekcje taneczne przykładowo: podstawy z hip-hopu dla początkujących.  Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, który przypadł 29 kwietnia  zaprosiliśmy wszystkie chętne dzieci na zajęcia baletowe online z Karoliną Wręgą – animatorem tańca i pedagogiem, która prowadzi zajęcia z baletu w Domu Kultury w Zwoleniu. W ramach funkcjonującego kanału YouTube „BAJKOWNIK” Bartosz Pietrzyk, instruktor zajęć teatralnych DK, cyklicznie czyta  wiersze. Zachęca dzieci do zabawy z literaturą i zaprasza do konsultacji artystycznych. Młodzi aktorzy grup teatralnych naszej instytucji również ćwiczą w domu pod okiem instruktora przy użyciu kamerki.

Podczas minionego miesiąca prowadzone były również warsztaty online, aby siedzenie w domu nie musiało oznaczać nudy i tak pod kierunkiem Iwony Nędzi można było przygotować wielkanocną dekorację, zrobić maseczkę ochronną oraz wykazać się kreatywnością przy użyciu materiałów domowych. W obecnej sytuacji zaleceń dotyczących ochrony przed koronawirusem – czasu maseczek, na warsztaty online zapraszał Ryszard Krawczyk instr. DK, który uczył wykonywania maseczek min. ze ściereczki z mikrofibry oraz ręcznika papierowego. Dużą popularnością cieszyły się zajęcia online z plastyki pn. „Czas na tulipany”, kierowane do najmłodszych (i nie tylko) prowadzone przez Waldemara Gołdzińskiego instr. plastyki DK oraz  zajęcia folklorystyczne online  pn. „Zwyczaje Wielkanocne”, prowadząca je Joanna Tęcza – instruktor folkloru DK opowiadała o tradycji jak to kiedyś bywało.

Ciekawą formą była lekcja online pt. „Higiena głosu”. Co zrobić żeby go nie stracić? Czyli co robić, a czego nie robić? Spotkanie prowadził Piotr Markowski – instruktor Domu Kultury w Zwoleniu pod kierunkiem, którego działają: Młodzieżowy Zespół Wokalny i Chór Kameralny.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia również pracuje online.
W tym trudnym dla  wszystkich momencie związanym z pandemią koronawirusa  zespół dostosował swoje formy pracy do zaistniałej sytuacji. Piotr Bąbolewski i Tomasz Chwaliński prowadzą zajęcia online ze wszystkimi początkującymi orkiestrantami. Pracę online z sekcją perkusyjną dzielnie wspiera  Grzegorz Chwaliński. Tomasz Chowiera pracuje ze składem głównym orkiestry nad nowym utworem online. Każdy z muzyków nagrał osobno swoją partię, które zostaną połączone. Film zostanie opublikowany.
Jest trudno, ale nasza orkiestra już nieraz udowodniła że się łatwo nie poddaje!!!

Mażoretki MOMZ pilnie pracują online pod okiem Angeliki Toporek instr. i tamburmajorki orkiestry. Lekcje online  z pomponami poprowadziła Julia Hajduk mażoretka MODMZ. Mażoretki po raz pierwszy brały udział w Mistrzostwach Polski ONLINE oczywiście z sukcesami. Tytuł „INTERNETOWY II WICEMISTRZ POLSKI MAŻORETEK” zdobyła Iga Dziewit oraz duet Amelia Wilkiewicz i Iga Dziewit, wyróżnienie Julia Hajduk.

W ramach cyklu „ Z historii działalności Domu Kultury w Zwoleniu” udostępniliśmy  spektakl pt. „Maria z Magdali” z 1996 roku w wykonaniu Zwoleńskiego Teatru Amatorskiego. Wspomnienie koncertu zespołu AMBITUS, który odbył się z okazji Dnia Kobiet 2020 w zwoleńskim Kinie Świt. Udostępniliśmy również wystawę online malarstwa i rysunku księdza Stanisława Drąga pt. „Jesień Życia”. Wernisaż wystawy odbył się 31 stycznia br. w Galerii Fotografii i Plastyki i Galerii Przestrzeni Twórczej Domu Kultury w Zwoleniu.

Nasza placówka wspierała akcje społeczne min. zakupu sprzętu ratującego życie, respiratora i dwóch defibrylatorów na potrzeby zwoleńskich placówek medycznych #ratujmykażdyoddech. Dom Kultury w Zwoleniu zaprosił mieszkańców miasta i okolic do włączenia się w akcję pod hasłem ,,DAJ SIĘ NAPIĆ, BĄDŹ…CZŁOWIEKIEM”. Zachęcaliśmy do ustawiania poideł dla ptaków i owadów. Każdy mógł zrobić zdjęcie i podzielić się z nami swoim pomysłem.

Włączyliśmy się w akcję Narodowego Centrum Kultury pn. „Do Hymnu”, która zachęca do wykonania pieśni patriotycznej nagrania jej kamerą z podkładem i wysłania do organizatora.

Przed nami jeszcze wiele niewiadomych. Czekamy z niecierpliwością na powrót do normalności i bezpośredniego spotkania z mieszkańcami w obszarach kultury, ale zanim to nastąpi zapraszamy do korzystania z naszych propozycji online. Mamy w planach do zrealizowania jeszcze wiele pomysłów min. KINO  SAMOCHODOWE  NA PLACU TARGOWYM, SPOTKANIA Z CIEKAWYM CZŁOWIEKIEM ONLINE  i „UKRYTY  TALENT  ONLINE”. W chwili obecnej pracujemy nad projektem partnerskim pn. ZWOLEŃSKA APLIKACJA PUBLICZNA. Aplikacja na smartfon przede wszystkim ma zwiększyć mieszkańcom gminy i powiatu zwoleńskiego zasięg wiadomości. Każdy będzie posiadał najważniejsze informacje na wyciągnięcie ręki. W zakładkach będzie min; kalendarz wydarzeń, repertuar Kina Świt, informacje, trasy turystyczne – atrakcje i zabytki. Planujemy zaprosić do uczestnictwa w tworzeniu aplikacji przedsiębiorców. “PROMOCJE/KUPONY” to będzie część przeznaczona na reklamy właśnie dla nich.

Natalia Anna Wieczerzyńska

Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu

Szklana pogoda zespoł wokalny DK zwolen

Szklana pogoda – Zespół wokalny DK Zwoleń


Zajęcia plastyczne - Majowa łąka

Zajęcia plastyczne – Majowa łąka


Zajęcia folklorystyczne - Zwyczaje Wielkanocne

Zajęcia folklorystyczne – Zwyczaje Wielkanocne”


Podstawy hip-hopu dla początkujących

Podstawy Hip-hopu dla początkujących


Zajęcia plastyczne "Czas na tulipany"

Zajęcia plastyczne „Czas na tulipany”


Maseczka za grosze 2

Maseczka za grosze (2)


Maseczka jednorazowa za grosze

Maseczka jednorazowa za grosze


 

Skip to content