Kopernik w oczach poetów i pisarzy polskich

29 marca w sali widowiskowej Domu Kultury w Zwoleniu Grupa Artystyczna ZWOLENIAKI przedstawiła program artystyczny pt. „Kopernik w oczach poetów i pisarzy polskich”.

Senat RP Rok 2023 ustanowił pod patronatem Mikołaja Kopernika

Datę powiązano z rocznicą 550 urodzin i 480 rocznicą śmierci.

Senat RP zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika, który nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata.

Grupa Artystyczna ZWOLENIAKI przyjęła wyzwanie i przygotowała program artystyczny pt. „Kopernik w oczach poetów i pisarzy polskich”

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 r. w Toruniu, w rodzinie kupieckiej, był astronomem, wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię – stworzył rzeczywisty model Układu Słonecznego.

Kopernik miał szerokie zainteresowania, podobnie jak inni renesansowi uczeni zajmował się medycyną, matematyką, prawem, kartografią, dyplomacją, filologią, a nawet strategią wojskową kierowała nim ciekawość, a odwaga myślenia i wytrwałość w dążeniu do prawdy pomagały w dokonywaniu ważnych odkryć.

Program artystyczny przygotowały Panie: Anna Chołuj i Elżbieta Puk.

fot. T. Chowiera

Skip to content