Koncert chórów

GALERIA

28 maja Dom Kultury w Zwoleniu zorganizował I Spotkania Chóralne w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Zwoleniu. Podczas spotkania wystąpiły: Chór Miasta Szydłowca „Gaudium Canti” pod dyrekcją  Danuty Klepaczewskiej, Chór „FERMATA” z Kozienic działający przy Stowarzyszeniu Szkoły Muzycznej „Kanon” pod redakcją  Anny Kuczmery oraz Chór Kameralny z Domu Kultury w Zwoleniu pod dyrekcją Piotra Markowskiego.

Wykonawcy koncertu zaprezentowali zróżnicowany repertuar- utwory dawnych mistrzów, pieśni ludowe, standardy muzyki rozrywkowej zarówno polskiej jak i światowej.

Jako pierwszy wystąpił Chór Miasta Szydłowca „GAUDIUM CANTI”. Zespół powstał w 1999r. przy Szydłowieckim Centrum Kultury i Sportu- Zamek.  Grupa składa się z trzydziestu osób. Chór na swoim koncie ma realizację ok. 100 koncertów na terenie krajów, a także udział w przeglądach, konkursach i spotkaniach chóralnych, gdzie zdobywali liczne nagrody i wyróżnienia. W repertuarze „GAUDIUM CANTI” znajduują się m.in . pieśni maryjne, psalmy Mikołaja Gomóki, piosenki ludowe i popularne, kolędy. Od samego początku opiekunem muzycznym i dyrygentem chóru jest Danuta Klepaczewska, a jego prezesem i instruktorem organizacyjnym w jednej osobie Marzanna Olszewska.

Podczas koncertu chór zaprezentował m.in. świętokrzyską pieśń ludową- „Da moja Łysico”, francuską pieśń okresu Renesansu „Chodźcie tu…”, czy utwór „Dam Ci ptaszka”.

Drugim wykonawcą wieczoru był chór „Fermata” z Kozienic. Zespół powstał na początku listopada 2012r. z inicjatywy Dyrektora Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kozienicach- Zdzisława Włodarskiego oraz Władz Gminy. Pracą zespołu kieruje Pani Anna Kuczmera. Chór na swoim koncie ma wiele udanych występów, podczas których prezentował różnorodny repertuar- od muzyki sakralnej po rozrywkową oraz kolędy. Z ważniejszych osiągnięć zespołu należy wymienić udział w kolejnych edycjach Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika, Kozienickiej Wiosny Chóralnej oraz w koncertach karnawałowych organizowanych przez tutejszą Szkołę Muzyczną.

Podczas spotkania chór wykonał m.in. piosenkę szlachecką z XVIII wieku- „Kurdesz” oraz utwór „Amatemi ben mio”.

Trzecim i zarazem ostatnim wykonawcą podczas koncertu był Chór Kameralny z Domu Kultury w Zwoleniu. Zespół istnieje od 2011 roku. Repertuar chóru to utwory z kręgu współczesnej muzyki rozrywkowej, utwory dawnych mistrzów oraz kolędy. Zespół ma na koncie nagrody festiwalowe- I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Radomiu, I miejsce na XX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Puławach i II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Inicjatorem powstania zespołu, dyrygentem oraz autorem wielu aranżacji jest Piotr Markowski. Chór koncertował w Zvolene na Słowcji, sali Kongresowej w Warszawie, śpiewał u boku zespołu Blue Cafe, Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Rybińskiego.

Zespół zaprezentował m.in. utwór „Ave Maria”, piosenkę „When I fall in love”.

Każdy chór  otrzymał pamiątkowe statuetki, które zostały wręczone przez: Burmistrz Miasta  Zwolenia- Bogusławę Jaworską, Zastępcę Burmistrza- Włodzimierza Kabusa oraz Dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu- Natalię Annę Wieczerzyńską.

Dalsza część spotkania odbyła się w ogrodach Domu Kultury przy ognisku i wspólnym śpiewie.

Inicjatorem Spotkań Chóralnych był Piotr Markowski.

Skip to content