Lekcja folkloru – wróżby

GALERIA

W dniu 23 listopada w Domu kultury w Zwoleniu w godzinach 10:00 – 11:00 odbyły się lekcje folkloru prowadzone przez instruktora d/s folkloru P. Joannę Tęcza dla dwóch grup dziecięcych klas III z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Wł. Jagiełły w Zwoleniu. Dzieci zapoznały się z piosenkami związanymi z dniem Św. Andrzeja:

Andrzeju, Andrzeju dziewcząt dobrodzieju

Wolę swoją okaż najmilszego pokaż

A idźże chodaczku po calutkiej izbie

A nie oprzyjże się aż na samej przyzbie

Dziewczęta lały podgrzany wosk na wodę i odczytywały odlew z cienia na ścianie. Ustawiały buciki jeden za drugim do drzwi. Wróżyły sobie wyciągając spod talerzyków różne przedmioty (kwiatek, obrączkę, różaniec). Lepiły kulki z chleba ze słoninką i usypywały ziarnka zboża przed sobą, do którego podszedł kogut i zaczął dziobać ta pierwsza wyjdzie za mąż.

Dzieci poznały porzekadła: „Na Św. Andrzeja dla dziewcząt nadzieja”, „Od Św. Katarzyny nie prześladuj już dziewczyny”.

Chłopcy w wigilię Św. Katarzyny wkładają kartki z imionami dziewcząt pod poduszkę, dziewczęta karteczki z imionami chłopców wkładają pod poduszkę  w wigilię Św. Andrzeja. Chłopcy wyciągają karteczkę z imieniem swojej dziewczyny w dniu Św. Katarzyny a dziewczęta w dniu Św. Andrzeja.

Dzieci zapoznały się jeszcze z wieloma innymi wróżbami jak rzucanie obierków z jabłek, ziemniaków z których układały się literki imienia chłopca. Stukanie obrączki zawieszonej na lnianej nitce o brzeg szklanki napełnionej wodą.

Godziny upływały w miłej atmosferze. Nauczycieli i dzieci przywitała Pani Dyrektor Natalia Anna Wieczerzyńska i uwieczniła na zdjęciach. Na zakończenie wszyscy wzajemnie życzyli sobie udanych wróżb w dniach na nie przypadających jednocześnie przypominając że Św. Andrzej to już adwent i kończąc przysłowiem „Święta Katarzyna adwent zaczyna, a Święty Andrzej jeszcze mądrzej”.

 

Skip to content