MOD w Czarnogórze

W dniach 1-7 llipca 2016 r. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia przebywała w Czarnogórze, gdzie uczestniczyła w 7 Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Barze.

GALERIA

 

W dniach 1-7 lipca 2016 r. Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia przebywała w Czarnogórze, gdzie uczestniczyła w VII Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Barze. Festiwal jest spotkaniem różnych kultur z całego świata. W tym roku udział brało 16 zespołów min. z Węgier, Grecji, Ukrainy, Serbii, Polski. Na scenie można było podziwiać  występy chóralne,  pokazy tańców narodowych. Zwoleńska orkiestra  jak zawsze zaprezentowała swój program z wielką gracją zyskując  sympatię międzynarodowej widowni. Tym razem na widowni zasiadła również Pani Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia, która z wielką dumą wspierała orkiestrę duchowo.  Na festiwal wyjechała 44 osobowa grupa, która pod okiem dyrygenta Piotra Bąbolewskiego, inst. musztry paradnej Tomasza Chwalińskiego i inst. nauki gry na instrumentach dętych Tomasza Chowiery promowała po raz kolejny nasz region i nasze miasto. Młodzież po ciężkiej i długiej pracy zabrała ze sobą dobry nastrój i ochotę na wielką przygodę. Grupa zamieszkała w Sutomore –  mieście położonym nad Adriatykiem tuż przy plaży, którą odwiedzała kilka razy dziennie nie mogąc się nacieszyć pięknym słońcem, ciepłą i czystą wodą. Podczas pobytu  w Czarnogórze zwoleńska grupa zwiedziła miasto Stary Bar, które uległo zniszczeniu przez trzęsienie ziemi. Spacer w labiryncie uliczek pośród zarośniętych ruin zrobił  niesamowite wrażenie, zwłaszcza na tle monumentalnego masywu górskiego. Stąd też podziwiając tak niezwykle piękne widoki nie obyło się bez sesji zdjęciowej. Niewątpliwie wielką atrakcją był rejs statkiem  po Adriatyku i podziwianie  wysp takich jak chociażby wyspa św. Stefana oraz kąpiel na plaży dostępnej tylko od stromy morza. Wielkim wyzwaniem, któremu sprostała niemalże cała grupa było zdobycie Kotoru jednego z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie. Stare Miasto otoczone jest średniowiecznymi murami miejskimi, które łączą się z twierdzą św. Jana na Samotnym Wzgórzu na wysokości 260 m n.p.m. Długość murów wynosi 4,5 km, wysokość – 20 m, a szerokość 15 m.

Atrakcją było też zwiedzanie zamku pirackiego w Ulcinj mieście położonym  niedaleko granicy z Albanią. W 1571 roku miasto znalazło się pod panowaniem tureckim i stało się siedzibą piratów albańskich.

Do Zwolenia wszyscy wrócili zdrowi, szczęśliwi i znów bogatsi o kolejne doświadczenia artystyczne.  Możliwość uczestnictwa w imprezie o charakterze międzynarodowym pozwala nie tylko poznać kulturę i obyczaje innych państw, lecz także daje możliwość wymiany doświadczeń, które można wykorzystać w dalszej działalności Zwoleńskiej Orkiestry.

W sierpniu kolejne wyzwanie – udział Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia w Święcie Lawendy w Valreas Francja.

Skip to content