Niedziela na Staropuławskiej

GALERIA

„Niedziela na Staropuławskiej” to już 6 spotkanie twórców i wykonawców pieśni, muzyki, poezji, połączone z degustacją przeróżnych potraw regionalnych przygotowanych przez poszczególne zespoły i Koła Gospodyń wiejskich.

Uniwersytet Trzeciego Wieku ze Zwolenia – sekcja rękodzieła oraz panie ze Skarżyska – Monika Czarnecka-Nowak i Ewa Ciesielska przygotowały stoiska z własnoręcznie wykonanymi pracami. Pani Teodora Sowińska z Lucimi prowadziła stoisko z przedmiotami wykonanymi z wikliny. Stoisko Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej bogate w publikacje było oblegane przez dzieci i dorosłych.

Na dźwięk hejnału Miasta Zwolenia w wykonaniu sekcji trąbek Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia głowy uczestników i mieszkańców skierowały się w kierunku balkonu starej kamienicy Państwa Kuklińskich. Następnie dzieci z Grupy Folklorystycznej z Domu Kultury zaśpiewały piosenkę „Nasze miasto Zwoleń”. Michał Tęcza – inicjator tego spotkania przekazał prowadzenia Pani dyrektor Domu Kultury Annie  Wieczerzyńskiej, która witają wszystkich przybyłych oddała głos pani  burmistrz Bogusławie Jaworskiej. Krzysztof Małek wprowadził nas słowem w tradycje ulicy Staropuławskiej. Dalszą część spotkanie poprowadził Michał Tęcza. Swoją twórczość zaprezentowało 6 zespołów folklorystycznych i Kół Gospodyń Wiejskich z: Bartodziej, Grabowa, Mierziączki, Rudek,  „Korzenie” z Łaguszowa,  po raz pierwszy – zespół „Piątkowy Stok”, męski zespół „Kompany” ze Zwolenia, 4 zespoły Seniora – „Pogodna Jesień” ze Zwolenia, „Barwy Życia” z Pionek, „Promyk Nadziei” z Pionek oraz „Kontrast” z Pionek. Po raz pierwszy także wystąpił  zwoleński „Bard” – Andrzej Frankiewicz, bisując jeszcze jednym utworem. Pani Irena Błażewska z UTW przedstawiła napisany przez siebie wiersz o Zwoleniu. Pani Natalia Przepiórka z Grabowa przeczytała krótkie wspomnienie o Żydach zwoleńskich. Dzieci z Grupy Folklorystyczno-Rytmicznej wraz z Panią Joanną Tęczą przypomniały zwyczaj pożegnania zimy i powitania wiosny niosąc słomianą Marzannę. Amelka Cieślik wyrecytowała wiersz „Fabryka lalek. Do tańca przygrywały Kapele: Zdzisława Kwapińskiego, Marka Winiarka ze Zwolenia. Wszystkie prezentujące się zespoły, Kapele i twórcy otrzymali podziękowania przygotowane przez organizatorów, a wręczali je: Pani Burmistrz B. Jaworska, Pan Przewodniczący Rady Miasta, Pani dyrektor A. Wieczerzyńska, Przewodniczący Rady Powiatu i zacni goście, którzy przybyli z Radomia: pan Adolf Krzemiński, pan Marian Popis, pan Stefan Rosiński przedstawiciele Towarzystwa Kultury Teatralnej. Korowodem prowadzonym przez Kapelę Zdzisława Kwapińskiego wszyscy przespacerowali na wspólne biesiadowanie i potańcówkę przy ognisku do ogrodów DK i MGBP.

Skip to content