Premiery bajek

GALERIA

 

Premiery teatralne

Przy Domu Kultury  w Zwoleniu działają dwie grupy teatralne pod kierunkiem Ewy Bulzackiej . Tworzą  je uczniowie Publicznej szkoły Podstawowej w Zwoleniu, Publicznego i  Niepublicznego Gimnazjum w Zwoleniu .

8 czerwca 2015r. w kinie „Świt” młodzi adepci sceny zaprezentowali się przed rodziną, kolegami i nauczycielami. Swoją  obecnością premiery zaszczycili Bogusława Jaworska- burmistrz Zwolenia, pani Elżbieta Wargacka – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Zwoleniu i pani dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Natalia Anna Wieczerzyńska.

W tym roku grupa  teatralna Talento przygotowała sztukę „Dziób w Dziób” autorstwa Maliny Prześlugi.

Historia zaprezentowana na scenie wydaje się na początku prosta, wraz z rozwojem akcji okazuje się, że jednak taka prosta nie jest. Oto gdzieś na osiedlowym dachu poznajemy grupę gołębi:  (ZbigniewMaja Binienda, Heniek – Ola Świątek, Stefan – Jakub Jakubowski) i dziewczynę (gołębica Mariola – Natalia Kowalczyk).  Są głupio-zadziorne, demonstrują bojowe nastawienie wobec świata oraz silną potrzebę identyfikacji w grupie. Jeden z gołębi, Janusz (Daria Wątorska) gdzieś się zawieruszył, reszta jest przekonana, że pożarła go kotka. Planują więc na niej krwawą zemstę: nalot z użyciem bomb-odchodów. W tę sytuację wkracza młody wróbelek Przemek (Gabrysia Toporek), z jakiegoś – jeszcze nieznanego nam powodu – odsunięty od własnego stada. Jest trochę nieporadny, naiwnie szczery i otwarty; toczy nieustannie dziwne rozmowy z niewidzialnym braciszkiem. Wciągnięty w sprawę rzekomego zabójstwa Janusza, usilnie namawia gołębie do wyjaśnienia, jak to było naprawdę, jeszcze zanim ruszy mechanizm zemsty. Pojawia się też na scenie  kotka imieniem Dolores (Nikol Wieczerzyńska). Fabuła rozwiąże się w sposób nieoczekiwanie-wyczekiwany – okaże się, że Janusz zwyczajnie poleciał na wakacje (parę ulic dalej, na zaplecze piekarni), tylko gołębie o tym zapomniały…..

Druga grupa teatralna Happy   wystawiła sztukę „A niech to gęś kopnie” autorstwa Marty Guśniowskiej. Pełen humoru spektakl o poszukiwaniu sensu w życiu, o wielkiej sile przyjaźni oraz szczęściu, które może nas spotkać nawet wtedy, kiedy najmniej się go spodziewamy.. Gęś wybiera dosyć wyrafinowany sposób, pragnie, aby ktoś miał z jej odejścia pożytek – planuje bowiem zostać pożarta przez lisa, który zakradł się nocą do kurnika. Lis jednak, zniechęcony fizjonomią gęsi, odmawia tego zaszczytu i proponuje jej spotkanie z kolegą wilkiem. Ich wspólna podróż  zawiązuje nić przyjaźni między nimi i – już w kuchni wilka – znalezienie sensu życia. Narrator – Nikola Duliasz,  Gęś – Julia Płachta. Lis- Kinga Warchoł, Niedźwiedź – Jakub Jakubowski, Wilk- Nikol Wieczrzyńska, Kogut – Julcia Bednarczyk, Mama Zajęczyca – Kamilka Oczkowska, Kury i  Zajączki  : Marta Oczkowska, Natalia Czarkowska.

„Chodź człowieku, coś Ci powiem”  – to trzeci spektakl przygotowany przez młodych aktorów gimnazjalistów z  grupy teatralnej Domu Kultury.  Spektakl powstał w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania dzisiejszego świata : Jaki będziesz? Jacy będziemy? Jaki on jest? Jaki jest świat?… Biali i Czarni  zwrócili  uwagę widzów na kształtowany przez nas samych świat, na to, jak wiele zależy właśnie od nas i jak często nie robimy nic, by zmienić go na lepsze. W tym spektaklu wystąpili Czarni : Kamila Oczkowska, Natalia Kowalczyk, Maja Binienda, Nikola Duliasz. Biali :  Ola Świątek, Nikol Wieczerzyńska, Jakub Jakubowski, Julia  Płachta .

 

Ewa Bulzacka

Skip to content