Podsumowanie ferii zimowych z Domem Kultury

Minął pierwszy tydzień ferii z Domem Kultury w Zwoleniu

Pierwszy tydzień ferii zimowych  z Domem Kultury mamy już za sobą.  Zajęcia zorganizowane przez placówkę cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.  Na zajęciach plastycznych dzieci projektowały i wykonywały plakaty do ulubionego filmu. Powstały bardzo piękne prace. Instruktor Waldemar Gołdziński powołał komisję, która oceniła plakaty i wyłoniła laureatów w trzech kategoriach. Zwycięscy otrzymali nagrody były też upominki dla wszystkich. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z folkloru. Joanna Tęcza zwoleńska folklorystka opowiadała dzieciom o zwyczajach i obrzędach według Oskara Kolberga. Dzieci uczyły się śpiewać oraz tańczyć do muzyki ludowej. Pod kierunkiem Michała Tęczy zainteresowani nauką gry na  instrumentach klawiszowych i rytmicznych  rozwijali swoje umiejętności, a u Roberta Kusio uczyli się gry na gitarze. Warsztaty kulinarne zawsze gromadzą dużą liczbę zainteresowanych osób w różnym przedziale wiekowym. Tym razem prowadząca warsztaty  Ewa Bulzacka zaproponowała artystyczne kanapeczki i koreczki. Wyobraźnia zadziałała, powstały bardzo piękne prace i na dodatek smaczne. Miłośnicy śpiewu spotykali się na karaoke dla wszystkich. Pod okiem Roberta Kusio i Ryszarda Krawczyka każdy mógł zaistnieć na scenie.  Propozycja zajęć z klockologii  również cieszyła się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży. Z prostych drewnianych klocków powstawały bardzo różne oraz ciekawe architektonicznie budowle. Manualne zajęcia pobudzają wyobraźnie i absorbują pozytywnie. Dzieci bardzo lubią wykonywać samodzielnie różne prace stąd też inne zajęcia manualne z cyklu „Zrób to sam”, które poprowadził Krzysztof Małek, a uczestnicy  wykonali piękne kwiaty i zabrali je  do domu na pamiątkę. Na  podsumowanie pierwszego tygodnia Dom Kultury zaproponował  „Słodki Bal” pod nazwą „Coś słodkiego dla każdego”. Wodzirejem balu była Natalia Gołębiowska. Dla dzieci przygotowane zostały kostiumy postaci z bajek w które można było się przebierać. Podczas balu odbywały się konkursy nagradzane słodyczami. Dla wszystkich przygotowany został słodki poczęstunek i słodkie prezenty. Codziennie kilkadziesiąt osób korzystało z gier komputerowych, bilarda i piłkarzyków.  W Małej Galerii wyeksponowana została wystawa plakatów filmowych ze zbiorów Jakuba Długołęckiego pt. „Styczeń filmy na M i W”. Dla dorosłych w sobotę 24 stycznia Dom Kultury zorganizował spektakl kabaretowy „Old Spice Girls” w wykonaniu Emilii Krakowskiej, Lidii Stanisławskiej i Barbary Wrzesińskiej. Publiczność wypełniła salę kina „Świt” po brzegi.

W terminie od 19-24 stycznia Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia uczestniczyła w warsztatach  muzycznych w Solcu nad Wisłą, gdzie doskonaliła swoje umiejętności artystyczne przygotowując się na wyjazd do Nicei we Francji.

Pierwszy tydzień ferii minął, przed nami następny równie ciekawy, a może jeszcze bardziej …?


 

Drugi tydzień ferii z Domem Kultury obfitował w wiele atrakcji. Największą grupę chętnych  przyciągnęły zorganizowane  wycieczki. W poniedziałek pojechaliśmy 50 osobową grupą do kina Helios na film 3D pt. „Bitwa pięciu Armii” . Film zachwycił  efektami specjalnymi i akcją trzymającą w napięciu od pierwszych chwil.  Rok po premierze drugiej części filmu „Hobbit: Pustkowia Smauga” spotkaliśmy się  ponownie z Bilbo Bagginem, Gandalfem oraz trzynastoma krasnoludami,  którzy zmierzyli się z potężnym Smaugiem w walce o Erebor.

Po seansie pełnym wrażeń wybraliśmy się   do Muzeum Jacka Malczewskiego, aby obejrzeć  niezwykle barwną i egzotyczną  wystawę pn. „Oblicza kobiet świata” . Zadziwiło nas bogactwo kobiecych strojów z wszystkich kontynentów   różnorodnych kulturowo i zwyczajowo. Zajrzeliśmy do domu Japonki, Arabki, zobaczyliśmy biżuterię, ciekawe w formie parasole a nawet buty.

Później przyszła pora na warsztaty  plastyczne, które polegały na ozdabianiu drewnianymi stemplami kawałka tkaniny wzorami batików oraz poznanie  kultury Indii malowania dłoni.  Każdy wyszedł z namalowanym tatuażem .

Kolejnym etapem naszej wycieczki  było Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Tu zetknęliśmy się ze sztuką współczesną prezentowaną na nowo oddanej przestrzeni. Zapoznaliśmy się ze zgromadzonymi  dziełami z rysunku i malarstwa  a także  rzeźby i  grafiki.

Następnie wspólnie zjedliśmy małe co nie co w Mc Donalds. W radosnych humorach wróciliśmy do Zwolenia

Środowa  wycieczka wiodła do Radomskiego Teatru Powszechnego na spektakl  „Słowik”, na jedną   z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających baśni Andersena, która wzrusza głęboką i mądrą powieścią o wolności i przywiązaniu.  Techniki teatralne w tym spektaklu zrobiły na nas ogromne wrażenie.   Światło, piękne  chińskie lalki , maski oraz gra aktorska , to atuty „Słowika” . Po przedstawieniu ta grupa dzieci również zwiedziła Muzeum Jacka Malczewskiego i Centrum Sztuki Współczesnej.

Po raz pierwszy Dom Kultury w Z woleniu zorganizował warsztaty paradziennikarskie pt. „Jednodniówka zwoleńska”, które poprowadził dziennikarz z Radia Ucho Stacja Ludzi Aktywnych. W warsztatach wzięły udział dzieci zainteresowane pracą dziennikarzy.

A w piątkowe popołudnie na zakończenie ferii z Domem Kultury czekała na dzieciaki w kinie „Świt” czarodziejska  uczta, przygotowana przez  iluzjonistkę  Martę Jasińską, która przyprawiła swój show magią i uśmiechem .

Skip to content