„W oknie Oskara Kolberga” – koncert folklorystyczny

GALERIA

„W oknie Oskara Kolberga”

2014 rok O. Kolberga – 200 rocznica urodzin

22.10.2014 to dzień gdzie Dom Kultury w Zwoleniu tchnął duchem O. Kolberga. Po wejściu fotografie Barbary Polakowskiej pracownika Muzeum Wsi Radomskiej portret Oskara Kolberga witał nas w scenerii Michała Tęczy przedstawiający wyroby z wikliny i prawdziwe przedmioty używane przez chłopów z przed 100 lat i oryginalny strój z okolic Zwolenia.

Od wczesnych godzin rannych przybywały grupy dzieci ze Szkół Podstawowych z Baryczy, Sycyny, Zwolenia. Dzieci spotkały się z twórcami ludowymi Panią Natalią Przepiórką- zdobnictwo Kwiatów, Panią Teodozją Sowińską- wikliniarką, Panem Stanisławem Musielewiczem – rzeźbiarzem, malarzem.

Poznawały kunszt pracy twórczej starając się wykonać jedną z ciekawych ozdób jak kwiaty z bibuły, koszyczek z wikliny czy też posługiwać się dłutem rzeźbiarza.

Joanna Tęcza instruktor ds. folkloru przybliżyła postać Oskara Kolberga wielkiego etnografa, folklorystę, kompozytora.

Śpiewem i opowiadaniem wprowadziła w dawne zwyczaje, obrzędy i taniec. Dzieci mogły uczestniczyć w małych scenkach, a były to chodzenie z gwiazdą i turaniem, kogutkiem, gaikiem. Dzieci wspólnie z instruktorem wykonały kwiaty i przystroiły min gaik wielkanocny. Każde dziecko obejrzało „Dzieła O. Kolberga” CZĘŚĆ I RADOMSKIE, tom 2 SANDOMIERSKIE, CZĘŚĆ I MAZOWSZE oraz POLSKIE TAŃCE LUDOWE w Dziełach O. Kolberga opracowane przez Marię Drabecką.

Pan Tadeusz Sałbut – skrzypek Laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą zagrał dawne oberki, mazurki, przyśpiewki, a dzieci tworzyły kółeczko  i tańczyły.

Dzieci poczęstowały się jabłkami. Zakończeniem tego dnia to spotkanie o godz. 16.30 gdzie gościliśmy mieszkańców Zwolenia i okolic gmin. Zaszczyceni obecnością Pani Burmistrz Bogusławą Jaworską, Panem Starostą Waldemarem Urbańskim, Panem Z/cą Burmistrza Włodzimierzem Kabusem, Panią Dyrektor Muzeum Regionalnego Elżbietą Nowakowską. Wszystkich gości i uczestników koncertu przywitała Pani Dyrektor Domu Kultury Anna Natalia Wieczerzyńska wprowadzając w obchody Roku O. Kolberga.

Całość spotkania poprowadziła Joanna Tęcza instruktor ds. folkloru w koncercie wzięli udział:

Tadeusz Sałbut – skrzypce Ogólnopolski laureat 2013

Zdzisław Kwapiński- skrzypce dwukrotny laureat Ogólnopolskiego Festiwalu

Zygmunt Kwaśniewski- harmonia, uczestnik Przeglądów folklorystycznych nagrodzony w Przysusze

Zespół Ludowy z Tymienicy- pieśni

Zespół Grabowianki- jesienne wieczory

Grupa dziecięca folklorystyczno- rytmiczna przedstawiające krótkie zwyczaje- kolędnicy, po szudrakch, chodzenie z gaikiem, kogucikiem, manki, wyzwolony na parobkę.

Kapela Zdzisława Kwapińskiego uświetniła spotkanie i porwała wszystkich do tańca, a w wolnych chwilach można było się posilić kawą, herbatą, ciastem i owocami.

Skip to content