Sukces Młodzieżowej Orkiestry Dętej

Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia

na XV Festival Internazionale BANDE Musicali Giulianova Italy

Reportaż z Festiwalu

GALERIA ZDJĘĆ

28 maja Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia wyruszyła na XV Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych do Gulianova we Włoszech (XV Festival Internazionale Bande Musicali) , gdzie stanęli w szyku z 22 orkiestrami z całego świata m.in. Japonia, Francja, Chorwacja, Węgry, Czechy, Ukraina, Litwa, Włochy.
Pierwszego dnia festiwalu nasza orkiestra miała okazję przekonać się o wysokim poziomie jakie prezentowały pozostałe zespoły. W sobotę 29 maja delegacje zaproszonych orkiestr spotkały się w ratuszu Gulianova z Merem miasta. Tam zostały wymienione prezenty. Delegacja Zwoleńskiej Orkiestry wręczyła Merowi czapkę orkiestry z herbem Zwolenia, którą przyjął z wielka sympatią i włożył na głowę. W godzinach wieczornych tego dnia na włoskiej scenie pojawiły się nasze czerwone pióra.
Mimo stresu jaki wywoływała atmosfera festiwalu, zwoleńscy muzycy zaprezentowali swój musztrowy show na najwyższym poziomie wzbudzając aplauz nie tylko włoskiej publiczności, ale również pozostałych rywali. Orkiestra opuściła estradę w dobrych nastrojach, jednak był to dopiero początek ciężkiej pracy. Upalna niedziela była dla orkiestry pasem ciężkich prób, podczas której ćwiczyli elementy musztry paradnej. Nasi reprezentanci przyjechali do miejscowości Alba Adriatica, gdzie wszystkie orkiestry zaprezentowały się mieszkańcom w dwugodzinnym przemarszu z elementami musztry paradnej. Najcięższa próbą dla orkiestry ze Zwolenia był poniedziałek – ostatni dzień festiwalu. O godzinie 15.00 w Porcie Giulianowa spotkały się orkiestry ze wszystkich krajów, by wziąć udział w przemarszu ulicami miasta. Maszerując między orkiestrami z Czech i Włoch, nasza umundurowana orkiestra dodatkowo zmagała się z gorącym klimatem słonecznej Italii. Na końcu trasy orkiestry prezentowały pokaz musztry na Piazza Dalmazia przed liczną publiką. Ten pokaz podlegał również ocenie. Około godziny 17.00 głośno padła nazwa „POLONIA”, a w morzu braw na taflę wymaszerowała nasza reprezentacja. Mimo zmęczenia i wysokich temperatur orkiestra znów zaprezentowała pełnię swoich możliwości, co potwierdził aplauz Jury i publiczności. Prawdziwe emocje i stres dla Orkiestry ze Zwolenia rozpoczęły się o godz.20.00 na Piazza Buozzi gdzie miało miejsce ogłoszenie wyników i zakończenie festiwalu. Na początku uroczystości pierwszym sukcesem była Nagroda dla najlepszej tamburmajorki , którą zdobyła Angelika Toporek. Jednak wybuch prawdziwej radości dla orkiestry nastąpił podczas przyznawania głównych nagród festiwalu. Na XV Festival Internazionale Bande Musicali MODMZ w klasyfikacji ogólnej uplasowała się na trzecim miejscu. Stanęła na jednym podium ze zwycięską orkiestra z Japonii oraz orkiestrą z Litwy. Muzycy nie kryli swojej radości, jako laureaci zaprezentowali fragment musztry paradnej oraz wykonali pamiątkową fotografię z reprezentacją Japonii. Sukces nie był kwestią przypadku, lecz wynikiem wielu godzin prób pod opieką: Piotra Bąbolewskiego dyrygenta orkiestry, Tomasza Chwalińskiego instruktora musztry paradnej i Tomasza Chowiery instru. muzyki. Młodzież z zespołu nie będzie wspominać Włoch z ciężkiej pracy i długiej podróży. Wolne chwile młodzież spędzała na plaży oraz degustacji włoskiej kuchni. Orkiestra odwiedzała również włoski kurort Bibione. Największy zachwyt wzbudziła jednak wycieczka do Wenecji, podczas której nasi muzycy pływali kanałami, zwiedzali weneckie uliczki i zabytki.
Warto wspomnieć, ze jest to kolejny sukces naszej orkiestry. W 2010 roku w mistrzostwach Europy w Niemczech zdobyła trzy srebrne medale, a rok później trzecie miejsce na mistrzostwach Polski w Inowrocławiu.
Z pewnością jeszcze wiele sukcesów artystycznych przed zwoleńskimi muzykami.

M. Bąbolewski

Skip to content