Niedziela na Staropuławskiej

W niedzielę 11 maja 2014 r. po raz czwarty spotkaliśmy się na Staropuławskiej w Zwoleniu. Z balkonu najstarszej kamienicy Państwa Kuklińskich zabrzmiał hejnał miasta wykonany przez trębaczy Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia. Popłynęła pieśń „Nasze miasto Zwoleń jest już bardzo stare,  rozległe i piękne przez wszystkich kochane” w wykonaniu pani Joanny Tęczy, kierownika Zespołu „Gotardowie” i Moniki Nędzi z Dziecięcej Grupy Folklorystycznej. Dyrektor Domu Kultury Natalia Wieczerzyńska przywitała gości, władze miasta i powiatu zwoleńskiego oraz przybyłe zespoły ludowe, kapele i zespoły seniora.

W pieśni i tańcu zaprezentowały się: Zespół KGW „Tymienianki” z Tymienicy pod kier. Danieli Szymańskiej, Zespół KGW z Rudek pod kier. Bożeny Mistygacz, Zespół KGW „Grabowianki” z Grabowa pod kier. Natalii Przepiórki i Moniki Krześniak (na skrzypcach przygrywała Janina Urbanek), Zespół KGW „Łaguszowianki” z Łaguszowa pod kier.  Jadwigi Maciejewskiej, Zespół „Gotardowie” Seniorzy i Dziecięca Grupa  Folklorystyczno – Rytmiczna. Gościnnie wystąpiła także grupa dziecięca przygotowana przez Piotra Czarneckiego. Można było degustować swojskie potrawy regionalne przygotowane przez wymienione zespoły. Był chleb ze smalcem i ogórkiem, pierogi, kapusta z grochem, pazibroda, swojska wędlina, miód, masło, powidła i przeróżne słodkie ciasta oraz szczypki z cukru.

Bardzo gromadnie przyjechały Zespoły Seniora prezentując przygotowany program. Były to: zespół „Kontrast” reprezentowany przez kierownik panią Teresę  Nalewajko, dwie solistki i akompaniatora Andrzeja Szczepańskiego, zespół „Barwy życia” z Pionek pod kierownictwem Barbary Gaworek, które śpiewały przy akompaniamencie akordeonisty Andrzeja Szczepańskiego, zespół „Półborzanki” z Augustowa pod kierownictwem Aleksandry Tomaszewskiej, Klub Seniora „Pogodna jesień” ze Zwolenia z przewodniczącą Ireną Lepianką i  akompaniatorem Stanisławem Podsiadłym, zespół śpiewaczy „Promyk nadziei” z Tadeuszowa z przewodniczącą Leokadią Siek z akompaniatorami: panem Nowakowskim i Józefem Biernatem. Wszystkim do tańca przygrywały kapele: zwoleńska Kapela Marka Winiarka, który grał ze swoim tatą Stanisławem Winiarkiem, kapela z Łaguszowa w składzie Zenon Korczak i Leszek Maciejewski, kapela Zdzisława Kwapińskiego. Wśród tańczącego korowodu nóg nie szczędzili: pani burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, starosta Zwoleński Waldemar Urbański, folklorysta Adolf Kamiński, etnograf Stefan Rosiński, przewodniczący  Rady Miasta Zwolenia –  Józef Dubil, wiceburmistrz Włodzimierz Kabus, przewodniczący Rady Gminy Przyłęk Wojciech Szmajda, pani dyrektor Domu Kultury Natalia Wieczerzyńska. Spotkanie na Staropuławskiej zaszczycił swoja osobą po raz pierwszy przewodniczący Stowarzyszenia Twórców Ludowych Ziemi Radomskiej pan Stanisław Grudzień. Wśród gości nie zabrakło również przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia pana Wacława Kuś.

Pięknie zaprezentowało się stoisko z książkami dla dzieci, przygotowane przez pracowników Miejsko- Gminnej Biblioteki Publicznej w Zwoleniu . Można było obejrzeć także mini wystawę rysunków Moniki Nędzi, rekwizyty w postaci odzieży, maselnicy, łopaty do wsadzania chleba do pieca, wyroby wikliniarskie, kwiaty z bibuły, rzeźbę przedstawiającą Jana Kochanowskiego na koniu, oraz rzeźbę dziewczyny ze snopem zboża. Dzieci z grupy folklorystyczno – rytmicznej, prowadzonej przez panią Joannę Tęcze przypomniały, jak to dawniej, w okresie Świąt Wielkanocnych chodzono z kogucikiem i gaikiem.

O zmierzchu wszyscy uczestnicy przenieśli się na wspólne biesiadowanie przy ognisku do ogrodu przy Domu Kultury. Całość poprowadziła Joanna Tęcza i Krzysztof Małek opowiadając historię z dawnej Staropuławskiej. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest Michał Tęcza.

Na zakończenie wszystkim podziękowała dyrektor Domu Kultury Natalia Wieczerzyńska, zapraszając na Staropuławską w 2015 roku.

Skip to content