XIV Ogólnopolski Festiwal Pieśni – Piosenki Patriotycznej, Ludowej i Tańca Ludowego – Eliminacje w Zwoleniu

W sobotę 16 listopada w sali widowiskowej po kinie Świt odbyły się Eliminacje do XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni – Piosenki Patriotycznej, Ludowej i Tańca Ludowego. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie K.O.E. KONAR, reprezentowane przez prezesa Alicję Konarską, a współorganizatorem Dom Kultury w Zwoleniu.

Na przesłuchania zgłosiło się  ponad 170 wykonawców z 13 powiatów i 5 województw. Eliminacje w naszym mieście odbyły się pierwszy raz. Uczestnicy podzieleni na sześć grup wiekowych walczyli  o puchar i nagrodę rzeczową MON, a także o Puchary Patronów Honorowych, w tym starostów z Białobrzeg, Grójca, Kozienic i Zwolenia, Burmistrza Zwolenia i o Statuetkę Jana Kochanowskiego.

Artystów oceniało jury w składzie: Jacek Henryk Bolek – muzykolog, Michał Bolek – muzyk instrumentalista,  kpt. Sławomir Ćwiek dowódca Orkiestry Wojskowych Sił Powietrznych w Radomiu oraz mjr Artur Łęcki – szef Wydziału Rekrutacji WKU w Radomiu. Jury maksymalnie każdemu z uczestników mogło przyznać 25 punktów.
Nagrodzeni wykonawcy otrzymali nominacje  do udziału w Finale Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni – Piosenki Patriotycznej, Ludowej i Tańca Ludowego, który odbędzie się w kwietniu 2014 roku.

Na wielkie uznanie zasłużyła sobie najmłodsza uczestniczka eliminacji  4-letnia Ania Wieleńska, która do Zwolenia przyjechała wraz z rodzicami  z Kielc. Mała artystka zauroczyła zwoleńską publiczność wykonaniem  dwóch piosenek „Piechota” i „Serce w plecaku” gając również na skrzypcach.  Nagrodę dla Ani poza konkursem za piękną prezentację wręczyli Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i  Waldemar Urbański Starosta Zwoleński.

Komisja maksymalną liczbą punktów przyznała nagrodę Grand Prix, którą otrzymał Adrian Litewka uczeń Publicznego Gimnazjum w Białej Podlaskiej. Adrian zaśpiewał piosenki pt. ,,Biały krzyż” z repertuaru Czerwonych Gitar i ,,Mury” Jacka Kaczmarskiego. Młody wykonawca posiada już bardzo bogaty dorobek artystyczny jest laureatem wielu konkursów i przeglądów wokalnych krajowych i zagranicznych, nagrał również płytę z zespołem BRACIA, swoją przyszłość wiąże z muzyką.

Komisja przyznała również dwie nagrody specjalne. Jedną z nich otrzymała Ania Wieleńska z Kielc. Ania jest wokalistką  Młodzieżowego Domu Kultury w Kielcach oraz uczęszcza na zajęcia ze skrzypiec w filharmonii. Swoją przygodę ze skrzypcami  rozpoczęła mając  dokładnie rok i osiem miesięcy. Drugą nagrodę specjalną otrzymał Mateusz Okrutny uczeń Społecznego Ogniska Muzycznego Radom-Centrum. 

Dom Kultury w Zwoleniu reprezentowała Dziecięca Grupa Rytmiczno Folklorystyczna, solistka Joanna Tęcza i Grupa Artystyczna ZUTW.

Dyplomy, nagrody i puchary wręczali fundatorzy i goście : Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia, Waldemar Urbański Starosta Zwoleński,  Kazimierz Wojdyło Komendant Powiatowy Policji w Zwoleniu, Wacław Kuś Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego. Gośćmi honorowymi, którzy zaszczycili Eliminacje swoją obecnością byli: Marian Górski Starosta  Grójecki  i ppłk rezerwy Dariusz Kossakowski.

Przegląd podsumowali Włodzimierz Kabus z-ca Burmistrza Zwolenia i Natalia Anna Wieczerzyńska dyrektor Domu Kultury – współorganizator. Podziękowali również pani Alicji Konarskiej za zaangażowanie w uznaniu  wręczając kwiaty i statuetkę Jana Kochanowskiego – Patrona Ziemi Zwoleńskiej.

Skip to content