Narodziny Naszego Miasta

 588 Rocznica Nadania Praw Miejskich Zwoleniowi

20 Lutego 2013r w kinie ŚWIT odbyła się uroczystość Narodzin Naszego Miasta, które otrzymało prawa miejskie nadane przez króla Władysława Jagiełło dokładnie 20 lutego w 1425 roku – 588 lat temu.
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się hejnałem Zwolenia w wykonaniu sekcji trąbek Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia pod batutą Piotra Bąbolewskiego. Podczas uroczystości odbył się pokaz multimedialny fotografii różnych autorów z bardzo bogatego zbioru archiwum Domu Kultury w Zwoleniu. Fotografie przedstawiały miasto chronologicznie od okresu przedwojennego przez czasy II wojny światowej, lata powojenne i współczesne. Prezentację przygotowali instruktorzy DK Waldemar Gołdziński i Ryszard Krawczyk. W części oficjalnej głos zabrała Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia. W słowach skierowanych do uczestników uroczystości nawiązała do historii i czasów współczesnych „ … nasze miasto posiada bardzo bogatą i barwną historię sięgającą średniowiecza. Ma swoje miejsce w kulturze polskiej jako Ziemia Jana Kochanowskiego. Jesteśmy z tego jako mieszkańcy tej ziemi bardzo dumni. Dzisiejszy dzień jest okazją do podziękowań. Zatem bardzo dziękuję tym, którzy swoją pracą, postawą i zaangażowaniem przyczyniają się do rozwoju naszego miasta i poczucia bezpieczeństwa naszych mieszkańców. Niedawno z inicjatywy mieszkańców odbyło się spotkanie osób, które na przestrzeni ostatnich 20 lat zostały uhonorowane medalem „Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej’. Spotkanie było okazją do refleksji, podsumowań i oceny przyjętych kierunków rozwoju naszego Miasta. Państwa cenne uwagi, propozycje, sugestie i konstruktywna krytyka, będą wykorzystane przy podejmowaniu dalszych decyzji służących rozwojowi Naszej Małej Ojczyzny.
Życzę satysfakcji i zadowolenia, aby każdy mieszkaniec naszego miasta odnalazł tutaj miejsce dla realizacji swoich planów i zamierzeń. Jak na urodzinach przystało – dostojnemu jubilatowi z okazji 588 rocznicy urodzin, życzę w imieniu wszystkich mieszkańców Ziemi Zwoleńskiej – dalszego rozwoju, aby miasto zachwycało swoim urokiem nie tylko gości jacy nas odwiedzają, ale również swoich mieszkańców”.
Podczas uroczystości wręczone zostały medale „Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej ”. Przyznane przez Kapitułę w składzie: Wacław Kuś – przewodniczący, Jan Nowakowski – sekretarz, Teresa Kacperczyk Baran, Józef Dubil. Medale otrzymali: Zbigniew Gołąbek – działacz samorządu gminnego, wojewódzkiego i sejmiku województwa mazowieckiego. Działacz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
– Waldemar Gołdziński – długoletni pracownik i społeczny działacz kultury, samorządu i organizacji pozarządowych.
– Teresa Grzybowska – dyplomowany nauczyciel, aktywny działacz społeczny na rzecz oświaty i środowiska zwoleńskiego.
– Stanisław Kacperczyk – działacz społeczny na rzecz rolnictwa. Prezes Krajowego Związku Roślin Zbożowych, Przewodniczący Powiatowej Rady Mazowieckiej Izby Rolniczej. Działacz w innych organizacjach społecznych.
– Krzysztof Krawiec – przedsiębiorca, prowadzi zakład handlowo-usługowy na rzecz rolnictwa w kraju i za granicą.
– Ewa Oleksik – przedsiębiorca, prowadzi zakład handlowo – usługowy oraz praktyczne szkolenie uczniów z zakresu mechaniki pojazdowej, udziela się w pracach społecznych na rzecz naszego miasta.
– Ryszard Ostrowski – emerytowany dyrektor szkół podstawowych, działacz organizacji społecznych , gospodarczych, stowarzyszeń i działalności samorządowej.
– Andrzej Maj – Działacz samorządowy – były zastępca Burmistrza Zwolenia oraz Spółdzielczości Rolniczej Banku Spółdzielczego i innych organizacji.
Wręczenia medali dokonali Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Józef Dubil Przewodniczący Rady Miejskiej.
Miłym akcentem uroczystości był krótki koncert w wykonaniu odmłodzonej Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia. Orkiestra w ubiegłym roku we wrześniu obchodziła Jubileusz 20 lecia swojej działalności. Jubileusz był ostatnim koncertem dla ponad połowy członków składu. Młodzież rozpoczęła naukę na studiach w różnych miastach Polski i wyjechała. Obecny skład to wielu nowicjuszy, którzy zagrali po raz pierwszy. Jeszcze wiele pracy przed nimi są jednak młodzi, pracowici i ambitni. Goście uroczystości wsparli tę premierę gromkimi brawami.
Orkiestra wykonała trzy utwory: Marsz Mister X, „You can call me Al” z repertuaru Paula Simona, i Luli luli. Również koncert urodzinowy dla naszego miasta pn. „Polska piosenka na jeden…dwa…i więcej głosów przygotowany został przez zespoły artystyczne Domu Kultury w Zwoleniu. W koncercie zaprezentowane zostały wybrane piosenki polskich wykonawców, znanych i cenionych te, których nie odsyła się do lamusa. Każdy mógł odszukać w nich siebie samego. Piękne piosenki zaprezentowane zostały przez: Chór Kameralny DK, zespół wokalny i solistów: Katarzynę Jaśkiewicz, Jagodę Przepiórkę, Elżbietę Cachlowską i Klaudię Światek pod kierunkiem mistrza Piotra Markowskiego instruktora wokalu DK.
Artyści otrzymali gromkie brawa od publiczności za które w imieniu wszystkich wykonawców serdecznie podziękowała Natalia Anna Wieczerzyńska dyr. DK aby dopełnić tych wrażeń duchowych zaprosiła wszystkich do Domu Kultury na otwarcie dwóch wystaw.
W Małej Galerii otwarta została autorska wystawa Piotra Szewczyka ukazująca urokliwe miejsca ziemi zwoleńskiej w zimowej szacie. Autor jest mieszkańcem Łodzi z urodzenia zwoleniakiem, absolwentem Instytutu Wychowania Artystycznego w Lublinie. Zajmuje się fotografią, malarstwem, projektowaniem wnętrz i metaloplastyką. Jego prace prezentowane były już w galeriach DK. Wiele z nich znalazło nabywców w regionie zwoleńskim.
W Galerii Fotografii i Plastyki goście uroczystości uczestniczyli w otwarciu IV wystawy Twórców Ziemi Zwoleńskiej. W wystawie udział wzięło 27 autorów, którzy prezentują swoje prace w technikach: malarstwa, rysunku, grafiki i fotografii. Prace są o różnej tematyce: krajobrazu, martwej natury, portretu. Po raz pierwszy na wystawie pojawiły się ikony, prezentowane są też akwarele i obrazy olejne. Zwiedzający oglądali wystawę z dużym zainteresowaniem. Otwarcie wystawy było też okazją do kolejnego spotkania twórców i sympatyków malarstwa i fotografii.
Wystawy zaaranżował Waldemar Gołdziński , a oficjalnego otwarcia dokonała Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia.
Wystawy można oglądać w galeriach Domu Kultury do 20 marca. ZAPRASZAMY.

Natalia Anna Wieczerzyńska

Skip to content