Tradycje Bożego Narodzenia

TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA W ZWYCZAJACH I WIERZENIACH LUDU – ZWOLEŃ 2013

Szóstego stycznia w Święto Trzech Króli w sali kina „Świt” w Zwoleniu odbyły się Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu – za gwiazdą”. Wraz z pierwszą gwiazdką, za stołem zasiedli członkowie zespołu
GOTARDOWIE, Chóru Seniora i Dziecięcej Grupy Folklorystyczno Rytmicznej z Domu Kultury w Zwoleniu, przedstawiając obrzęd wigilijny w chałupie przy rodzinnym stole do którego zaproszone zostały władze samorządowe naszego miasta i powiatu Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Waldemar Urbański Starosta Zwoleński. Wigilia rozpoczęła się wspólną modlitwą i dzieleniem opłatkiem.
W dalszej części widzowie usłyszeli opowieści wigilijne w wykonaniu zespołu KGW z Bartodziej i usłyszeli kolędy zaśpiewane przez zespoły: „Łaguszowianki” z Łaguszowa, KGW z Mierziączki, KGW Sycyna i Zespołu ze Strykowic Górnych .
Obrzędy świąteczno – noworoczne: „Dzień Trzech Króli ” przedstawił zespół „Grabowianki” a obrzęd „Kolędnicy” zaprezentowały zespoły „Sobótka z Czarnolasu i KGW z Rudek.
Przedstawiciele władz samorządowych Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Waldemar Urbański Starosta Zwoleński.
łamiąc się opłatkiem, symbolem pojednania, przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości, złożyli wszystkim życzenia noworoczne i podziękowali zespołom za kultywowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.
Swoją obecnością spotkanie zaszczycili również: Włodzimierz Kabus
z -cz Burmistrza Zwolenia, Stanisław Pająk Wójt Gminy Policzna, Wojciech Szmajda Przewodniczący Rady Gminy w Przyłęku, Jan Nowakowski Sekretarz Gminy i Henryk Chołuj przedstawiciel Starostwa Powiatowego.
Scenografię przygotował Michał Tęcza a scenariusz napisała Joanna Tęcza. Dziękując zespołom i przybyłym gościom za całoroczną współpracę: Adolfowi Krzemińskiemu folkloryście oraz Stefanowi Rosińskiemu etnografowi z Radomia, Anna Wieczerzyńska dyr.DK zaprosiła do dalszego wspólnego kolędowania do Domu Kultury.
„Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu” których organizatorem jest Dom Kultury w Zwoleniu mają w naszym mieście już długą i bogatą tradycję. Czas upłynął w miłej atmosferze wspólnego śpiewania kolęd przy akompaniamencie zintegrowanych muzyków i smakowaniu regionalnych potraw wigilijnych.

N. Anna Wieczerzyńska

Skip to content