Certyfikat Imienin Pana Jana

Przedstawiciele Zwolenia odebrali certyfikat, potwierdzający, że cykl imprez pod hasłem „Imieniny Pana Jana” to jeden z Najlepszych Produktów Turystycznych 2012 województwa mazowieckiego.
Uroczyste wręczenie wyróżnień w regionalnym etapie konkursu Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej odbyło się w miniony weekend w Płocku.
Certyfikat odebrały burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska i Anna Wieczerzyńska, dyrektor domu kultury, który jest głównym organizatorem „imienin”. Spotkanie w Płocku było też okazją do wręczenia certyfikatu jakości dla Punktu Informacji Turystycznej w Zwoleniu, który odebrała dyrektor Muzeum Regionalnego Elżbieta Nowakowska.
Kandydatury w konkursie MROT oceniali eksperci z zakresu turystyki, budowy i promocji produktów turystycznych, a także przedstawiciele środowisk akademickich i mediów. Pod uwagę brali m.in. ich atrakcyjność z punktu widzenia turystów, sezonowość, spójność oferty turystycznej, wielkość nakładów i różnorodność źródeł finansowania, dynamikę ruchu turystycznego, a także perspektywy dalszego rozwoju. Zdaniem członków kapituły najwięcej takich atutów mają właśnie „Imieniny Pana Jana”, a także festiwal muzyki „Reggaland” w Płocku oraz System Szlaków Rowerowych miasta Siedlce i Doliny Bugu.
„Imieniny Pana Jana” to organizowana od 33 lat cykliczna impreza, dedykowana Synowi Ziemi Zwoleńskiej – Janowi Kochanowskiemu. W różnych wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w Czarnolesie, Sycynie i Zwoleniu, biorą udział gwiazdy estrady, polskie i zagraniczne zespoły ludowe, a także miłośnicy poezji, muzyki, rozrywki i dobrej zabawy z całego kraju.
W ramach „imienin” odbywa się m.in. Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Świat Jana Kochanowskiego”, którego efektem jest wystawa, prezentowana nie tylko w różnych miastach w Polsce, ale także na przykład w zaprzyjaźnionym Zvolene na Słowacji. W programie są także: konkurs literacki na Fraszkę „O Statuetkę Jana Kochanowskiego”, plener rzeźbiarski „Jan Kochanowski w rzeźbie ludowej – inspiracje”, konkurs wiedzy o Janie Kochanowskim oraz Dni Sycyny, gdzie urodził się słynny poeta renesansu. Całość inaugurują co roku koncerty poezji śpiewanej „My współcześni Janowi Kochanowskiemu”, a kończą koncerty galowe.
W imieniu Gminy Zwoleń imprezy koordynuje miejscowy dom kultury, ich organizatorami są: burmistrz Zwolenia, samorząd województwa mazowieckiego, starosta zwoleński i parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, a współorganizatorami: Muzeum Regionalne, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego.

IAS.

Skip to content