Wspomnienia z Tarnogrodu

W dniach 4-5 lutego 2012 roku Zespół GOTARDOWIE reprezentował miasto Zwoleń i ziemię Radomską na XXXVII Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

W Sejmiku uczestniczyło 14 zakwalifikowanych zespołów reprezentujących różne regiony kraju.

A oto wspomnienia uczestników….

To już po raz piąty uczestniczyliśmy w tym prestiżowym przeglądzie. Zespół GOTARDOWIE pod kierunkiem Joanny Tęczy inst. folkloru Domu Kultury w Zwoleniu, przedstawił zwyczaje związane z Wielką Sobotą. Mile wspominamy pobyt w Tarnogrodzie gdzie zostaliśmy serdecznie przyjęci i otoczeni opieką przez Panią Renatę Ćwiek dyr. i pracowników Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Otrzymaliśmy bardzo dobre noclegi w Zajeździe Złoty Mustang w Bukowinie, smaczne wyżywienie i miłą obsługę pań z kuchni Szkoły Podstawowej w Tarogrodzie, które pamiętały nasz zespół z wcześniejszych lat i były zdumione,że tak urosły dzieci.

Występ odbył się w sobotę w godzinach popołudniowych cały spektakl był dobrze przyjęty przez komisję artystyczną i widzów. Rada artystyczna zwróciła uwagę na nasz piękny autentyczny strój regionalny: zapaskę przedsobną, gorset jak również na rekwizyty a w szczególności na baraban tatarski na którym wybijali rytmy Tomek Wieczorek i Łukasz Żuchowski budząc tym barabanieniem mieszkańców i oznajmiając im, że czas iść do kościoła na noc czuwania w oczekiwniu na zmartwchywstanie pańskie. Komisja dobrze przyjęła pieśni wielkopostne “Krzyżu Święty” z XVI wieku i “Dobranoc Głowo Święta” z XVIII wieku. Dziewczęta Dominika Uczciwek iIga Tęcza pisząc pisanki, strojąc gaik i śmierzteczkę przypomniały o tych tradycjach gdzie włącza się młodzież. Nie omieszkam napomnieć o pięknym opowiadaniu przeżyć z dziecinnych lat Pani Kazimiery Prockiej jak to w Wielki Piątek chadzała z ojcem o świcie do źródła Piątkowego Stoku po świętu wode. Pani Stanisława Jaskólska przypomniała tradycję obmywania się wodą przed wschodem słońca przez młode dziewczyny co dawało im zdrowie i urodę. Joanna Tęcza jako gospodyni przypomniała o kropieniu wodą święconą chałupy oraz napiciu się jej żeby brzuch nie bolał i opoście czekał rezulekcji. Cierń opalony zatknęła za obraz resztę kazała zanieść do stodoły obory i na pole, by chronił przed burzą, gradem i szkodnikami. W ogromnym koszu, w którym było 40 jaj, 10 pisanek, chleb, babka,sól, pieprz, chrzan, miód, masło, ser, mięso z kościami baranek, oświecono by cały rok nie był głodny.
Dziękujemy za dobre rady i wsparcie Panu mgr Adolfowi Krzemińskiemu prezesowi TKT Oddział w Radomiu i Panu dr Stefanowi Rosińskiemu etnogafowi.
Nie byłoby Zespołu GOTARDOWIE w Tarnogrodzie gdyby nie wsparcie Pani Bogusławy Jaworskiej Burmistrza Zwolenia i dyr Domu Kultury za co serdecznie dziękujemy. Staraliśmy się godnie reprezentować nasz region zwoleński.

Skip to content