Ferie w Domu Kultury

MINĄŁ PIERWSZY TYDZIEŃ FERII ZIMOWYCH Z DOMEM KULTURY W ZWOLENIU

Jak miło można spędzić czas podczas ferii zimowych mogli przekonać się wszyscy ci, którzy wybrali propozycje kulturalne przygotowane na pierwszy tydzień przez Dom Kultury w Zwoleniu.

W poniedziałek 12-osobowa grupa dzieci uczestniczyła w zajęciach „Zrób to sam” prowadzonych przez Krzysztofa Małka. W związku ze zbliżającym się Dniem Babci i dziadka dzieci wykonywały upominki dla nich. Na pierwszych zajęciach wykonane zostały laurki. Zastosowano wydruki komputerowe, wierszyki, a środek każdej kartki zdobił kwiat przestrzenny, rozwijający się po otwarciu laurki. Kwiaty dzieci wykonały techniką origami.
W poniedziałkowe popołudnie dzieci uczestniczyły również w zajęciach folklorystycznych, poznawały tajniki gry na pianinie, keyboardzie, gitarze oraz zasady królewskiej gry szachowej. Najmłodsi na zajęciach małych form plastycznych i zabawy pod okiem Grażyny Nowickiej wykonywały piękne laurki dla swoich babć i dziadziusiów.
We wtorek Dom Kultury po raz pierwszy przygotował ekologiczny happening do którego inspiracją była książka dla dzieci autorstwa Katarzyny Sowuli pochodzącej z Sycyny pt. „Dzień cukierka bez papierka”.
Zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu przyjęła burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, która przeczytała dzieciom kilka opowiadań z ekologicznego tomiku. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Publicznego Przedszkola, podopieczni świetlicy profilaktyczno- wychowawczej i dzieci z podstawówki. Niektórzy stali się posiadaczami książeczki Katarzyny Sowuli z wpisem pani burmistrz, wystarczyło tylko odpowiedzieć na pytania , które zawierała książka np. „ile lat miała Ekozosia, lub gdzie wynaleziono kosz na śmieci”
Tytułowe cukierki były rozsypane wszędzie i były co prawda w papierkach , ale na koniec spotkania znalazły się w wymyślonym i zrobionym przez dzieci koszu nazwanym śmieciozaurem.
We wtorek młodzież mogła skorzystać z zajęć informatycznych. Wszyscy chętni poznawali tajniki grafiki komputerowej. Przyniesione przez siebie zdjęcia mogli dowolnie retuszować lub dokonywać fotomontażu. Efekty pracy były zaskakujące nawet dla samych uczestników tego spotkania.
W środku tygodnia Dom Kultury rozbrzmiewał radosnym śpiewem a to za sprawą miłośników karaoke, którzy wykonywali znane piosenki np. „Konik na biegunach”, „Jak anioła głos” czy też „Jadą, jadą misie” i inne. Miłej atmosferze towarzyszyła uczta z popcornem.

W czwartkowe przedpołudnie w ramach „małego kina” przygotowaliśmy dla najmłodszych bajki video na dużym ekranie z cyklu „Baśnie Andersena”. W tym tygodniu dzieci obejrzały dwie bajeczki: „Brzydkie kaczątko” i „Świniopas”.
W piątek odbyły się drugie zajęcia z cyklu „Zrób to sam”. Tym razem w zajęciach Krzysztofa Małka uczestniczyło 15 dzieci. Wykonywały one kwiaty z papieru dla babci i dziadka. Było mnóstwo zabawy i radości. Kwiaty prezentowały się doskonale. Ale to nie koniec atrakcji tego dnia.
Piątkowe popołudnie pierwszego tygodnia ferii należało do teatru Artre z Krakowa, który przyjechał do Zwolenia z przedstawieniem interaktywnym pt. „Doktor Dolittle i przyjaciele”.
Dzieci uczestniczyły w humoresce scenicznej o niezwykłym lekarzu, który znał mowę wszystkich zwierząt.
Umiejętności aktorów prowadzenia z widownią improwizowanego dialogu z wykorzystaniem elementów zabawy doskonale bawiły widzów. Spontaniczność przedstawienia prowadziła do tego , że dzieci mogły przez chwile być piratem, sternikiem żaglowca lub majtkiem na pokładzie.
Ferie zimowe nie były odpoczynkiem od spotkań dzieci i młodzieży z Grupy Teatralnej TALENTO i Zespołu Tanecznego JANET.
W ferie również pracę z wypoczynkiem połączyła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia. W dniach 16-21.01.2012r. orkiestra przebywała na warsztatach szkoleniowo-wypoczynkowych w Solcu nad Wisłą. Praca plus atrakcje pozostaną na długo w pamięci uczestników a efekty pracy warsztatowej zaowocują miejmy nadzieję w niedalekiej przyszłości.

DRUGI TYDZIEŃ FERII

W drugim tygodniu ferii, podobnie jak w pierwszym – dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia  „Zrób to sam” prowadzone przez Krzysztofa Małka.

W poniedziałek, 23 stycznia 16 –  osobowa grupa dzieci robiła plecione serwetki z cienkich, kolorowych papierowych pasków. Powstały bardzo ładne, wzorzyste prace wykonane techniką splotu naprzemiennego. Praca wbrew pozorom  nie była  wcale łatwa, ale wszyscy wywiązali się znakomicie.

W piątek 27 stycznia ta sama grupa dzieci  pracowała nad świecznikami z puszek po napojach. Pomalowane na złoty kolor puszki zostały ponacinane. Następnie dzieci dodały złote płatki i tam powstały kwiaty. Do kilku naciętych elementów  przyklejono serduszka. Do każdego  „świecznika – kwiatu” włożone zostały świeczki. Tak powstały  świeczniki – upominki na Walentynki.

Dużą radość sprawiła dzieciom wycieczka  do Radomia zorganizowana przez Dom Kultury w Zwoleniu. Autokar wyruszył prosto do Afryki na wystawę Tajemnice Czarnego Lądu w Muzeum Jacka Malczewskiego. Któż nie czytał powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza? W 2011 r. przypadła setna rocznica wydania książkowego tej wielkiej powieści.  Fakt ten stał się przyczynkiem stworzenia wystawy przez Muzeum w Radomiu.  Wystawa prowadziła zwoleniaków przez kraje  podróży Stasia i Nel – Egipt, Sudan, Etiopię i Kenię – kraje obce, odległe, gorące  – dla Europejczyka okazały  się niezwykłe i ciekawe. W przestrzeni ukazującej Egipt dzieci  miały okazje zanurzenia  się w   świat pustyni, obejrzenia karawany, uposażenia wielbłąda – pięknych skórzanych ozdób, siodeł, toreb, uzd, batów  itp.  Atrakcją było wejście do namiotu beduińskiego i spotkanie z fauną Egiptu.

Pan przewodnik w ciekawy sposób opowiadał o przedmiotach kultury materialnej galabijach, burnusach oraz naczyniach do parzenia kawy. Zainteresowanie dzieci wzbudziły  naczynia gliniane oraz ozdoby i biżuteria.

Kolejny przedstawiony na ekspozycji kraj to Sudan.  Tu  dzieci zobaczyły  przede wszystkim przedmioty codziennego użytku (naczynia, kosze, gadahy – drewniane misy z pnia  palmy, ceramikę, narzędzia rolnicze – m.in. grabiowidły, motyki, cepy, ubiory – stroje plemienne i ich elementy, plecionki, instrumenty itp.). Odrębną grupę eksponatów stanowiły  podpórki pod głowę -wspomagacze snów, używane nie tylko do spania ale również do rytualnych inicjacji plemiennych związanych z przejściem od wieku dziecięcego w dorosłość. Jednym z piękniejszych elementów wystawy była dla dzieci biżuteria sudańska. Kolejnym krajem była  Etiopia, która słynie z krzyży etiopskich w wielkim wyborze, srebrnych  sporych rozmiarów, procesyjnych, jak i tych prostszych drewnianych – bardzo misternie wykonanych.

Aż wreszcie zaszliśmy już strudzeni  do   Kenii. Tu można było pomieszkać w  domku  Masajów, podziwiać broń i tarcze tego wojowniczego ludu. Dzieci zobaczyły znane również w Polsce  tykwy, do których Masajowie wlewali  mleko i można było się pozachwycać  wielką urodą biżuterii masajskich kobiet.  Pan przewodnik w niezwykle ciekawy sposób opowiedział Nam o dziesięcioletniej budowie Kanału Sueskiego i innych wydarzeń zwi ązanych z powieścią. W szklanych gablotach obejrzeliśmy wszystkie,  a może większość wydań powieści „W pustyni i w puszczy”.

Kolejny etap naszej wtorkowej podróży to Kino Helios a w nim niezwykłe przygody uwielbianego przez wszystkich kota ….przyjaciela Shreka. Rudy szelma wraz z tajemniczą , niezwykłą tancerką Kociłapką i jajogłowym Humptym Dumptym, dokonują kradzieży magicznych fasolek, by z ich pomocą zdobyć legendarny skarb – gęś znoszącą złote jaja. Oczywiście zuchwalstwo pociąga za sobą nieprzewidziane konsekwencje. Film z Mruczkiem bardzo podobał się dzieciom i opiekunom grupy.

W czwartkowe przedpołudnie zorganizowaliśmy dla dzieci młodszych seans filmowy. Dzieci mogły zobaczyć baśnie Andersena: „Królowa Śniegu” i „Królewna na ziarnku grochu”. Wprowadziliśmy dzieci w świat bajek z klasyki literatury dziecięcej, które nie zawierają akcentów przemocy a ich przesłanie jest ponadczasowe. W seansie uczestniczyły również dzieci z Publicznego Przedszkola Nr 1 w Zwoleniu. W bajkach Andersena tkwi taka siła, które łączy pokolenia. Tak było też tym razem, dzieci siedziały zapatrzone w bajki przez cały seans.

„Chałeczka wypleciona własnoręcznie smakuje bardziej niż kupiona w sklepie” – tak mówiły dzieci które przyszły na warsztaty wypieku pieczywa w Domu Kultury w ostatni czwartek ferii zimowych. Z  wałeczków ciasta drożdżowego można było wykonać w prosty sposób ptaszka , a z ciasta kruchego dzieci upiekły pyszne  paluszki wiedźmy z migdałowymi pazurami – mniam, mniam.  Było mnóstwo zabawy i cudownych zapachów drożdży, wanilii, sezamu i słonecznika.

W ostatni piątek ferii instruktorzy Robert Kusio i Ryszard Krawczyk przygotowali  dla dzieci i młodzieży spotkanie z cyklu „Karaoke z popcornem”. Serwowaniem popcornu zajęła się Dorota Fijołek. Wszyscy chętni mogli sobie pośpiewać bardziej i mniej znane piosenki. Repertuar był dość szeroki . Można było wybrać sobie piosenki zarówno dziecięce jak i największe przeboje ostatnich lat. Wszyscy tak dobrze się bawili, że szkoda było kończyć.

W piątek dzieciaki, które przygotowywują spektakl „Bajka o sennej nutce” z opiekunką pojechały do Radomia do multikina w Galerii Słonecznej na film „Alvin i wiewiórki”. Najsłynniejsze wiewiórki świata powróciły, by przeżyć niezwykłe przygody na tropikalnej bezludnej wyspie, gdzie trafiły  po tym, jak przypadkowo wypadły za burtę statku, którym płyną na wakacje. Ponad dwie godziny piosenek i zabawnych sytuacji, które sprawiały „uśmiechy do łez” .

Zapraszamy do udziału w aktualnych propozycjach zajęć przygotowanych przez Dom Kultury na ferie zimowe.

Skip to content