Za Gwiazdą

TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA W ZWYCZAJACH I WIERZENIACH LUDU – ZWOLEŃ 2012

Piątego stycznia w przeddzień Święta Trzech Króli w sali kina „Świt” w Zwoleniu odbyły się Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu „Za gwiazdą”. Wraz z pierwszą gwiazdką, za stołem zasiedli członkowie zespołu śpiewaczego „Łaguszowianki” z Łaguszowa, którym kieruje Krystyna Krajewska, przedstawiając obrzęd wigilijny rozpoczynający się wspólną modlitwą w gronie rodzinnym. W dalszej części widzowie zobaczyli obrzędy świąteczno – noworoczne: „Dzień Trzech Króli ” w wykonaniu zespołu Gotardowie i Chóru Seniora z Domu Kultury w Zwoleniu pod kierunkiem Joanny Tęczy, „Kolędników” w wykonaniu dwóch zespołów: zespołu KGW z Bartodziej” kierowanym przez Krystynę Kołodziejczyk i zespól „Sobótka” z Czarnolasu, którego kierownikiem jest Stanisława Baran. Obrzęd „Gromniczna” przedstawił zespól Gotardowie i Chór Seniora oraz „Jasełka ” zaprezentowane zostały przez zespół Grabowianki z Grabowa w reżyserii Natali Przepiórki.
Na widowni zasiedli goście zaproszeni a wśród nich Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Waldemar Urbański Starosta Zwoleński. Przedstawiciele władz samorządowych łamiąc się opłatkiem, symbolem pojednania, przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości, złożyli obecnym życzenia noworoczne i podziękowali wszystkim zespołom za kultywowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.
Kolędy i pastorałki śpiewały : zespół Śpiewaczy z Mierziączki, zespół Śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Sycyny , Grupa Wokalna na „5” , Grupa Folklorystyczno Rytmiczna i muzyczna z Domu Kultury Zwoleniu, zespół Śpiewaczy KGW z Rudek i zespół Ludowy z Oblas. Scenografię przygotował Michał Tęcza a scenariusz napisała Joanna Tęcza. Dziękując zespołom i przybyłym gościom za całoroczną współpracę: Adolfowi Krzemińskiemu folkloryście reprezentującemu Delegaturę Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu oraz Stefanowi Rosińskiemu etnografowi, Anna Wieczerzyńska dyr.DK zaprosiła do dalszego wspólnego kolędowania do Domu Kultury. Swoją obecnością spotkanie zaszczycili również: Józef Dubil Przewodniczący Rady Gminy Zwoleń, Arkadiusz Sulima Wicestarosta, Stanisław Bartosiewicz z-ca Przewodniczącego Rady Powiatu, Andrzej Wolszczak Wójt Gminy Tczów i Wojciech Szmajda Przewodniczący Rady Gminy w Przyłęku.
„Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu” których organizatorem jest Dom Kultury w Zwoleniu mają w naszym mieście już długą i bogatą tradycję. Czas upłynął w miłej atmosferze wspólnego śpiewania kolęd przy akompaniamencie zintegrowanych muzyków.

N. Anna Wieczerzyńska

Skip to content