Andrzejki


Katarzynki i Andrzejki w Domu Kultury

W dniu 25 listopada w Domu Kultury chłopcy i dziewczynki mogli sobie powróżyć na sali widowiskowej Domu Kultury w Zwoleniu. Pani Joanna Tęcza nie tylko opowiadała, ale i demonstrowała różne rodzaje wróżb związanych z Katarzynkami i Andrzejkami.
A można było dowiedzieć się o tym , że w wigilię Św. Katarzyny wróżą sobie chłopcy, wkładają pod poduszkę karteczki z imionami dziewcząt, lub jakieś drobiazgi jak ich wstążki, pończoszki, chusteczki, korale. Rano wkładają rękę pod poduszkę i wyciągają karteczkę, lub drobiazg dziewczyny – to ta będzie jego wybranką.
W wigilię Św. Jędrzeja wróżą sobie dziewczęta . Najciekawszą wróżbą jest lanie wosku przez gałązki złożone na krzyż, lub przez ucho klucza na wodą, po zastygnięciu wosku z cienia jaki pada na ścianę odczytają skąd i jaki przyjedzie do nich kawaler. Inna wróżba to rozłożenie trzech jednakowych talerzyków do góry dnem wkładając pod każdy co innego np. pierścionek, różaniec, listek. Dziewczęta wybierają talerzyk i odwracają: jeśli jest różaniec to dziewczyna pójdzie do zakonu, jeśli pierścionek wyjdzie za mąż, a jeśli listek – będzie stara panną. Następna wróżba to stawianie bucików z lewej nogi każdej dziewczyny jeden za drugim, który pierwszy stanie na progu, ta dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż.
Dziewczęta obierały jabłka i obierki rzucały za siebie lewą ręką przez lewe ramie a  obierki układały się kształty liter i właśnie na taką literę miało zaczynać się imię chłopca. Dziewczęta lepiły gałki z ciasta, którą gałkę zjadł pies to ta pierwsza wychodziła za mąż.
Wpuszczanie do chałupy gąsiora –  którą dziewczynę pierwszą pochwycił dziobem za spódnicę, ta pierwsza wychodziła za mąż. Rozkładanie kupek ziarna przez dziewczęta,  do której wpuszczony kogut doszedł i zaczął dziobać, ta pierwsza wychodziła za mąż . Kolejna wróżba to trzymanie obrączki na wyrwanym z głowy nad szklanką wody – ile razy uderzyła obrączka o brzeg szklanki , za tyle lat dziewczyna wyjdzie za mąż.
Puszczanie dwóch igieł na wodę na talerzu- to wróżba polegająca na pomyśleniu imienia chłopaka i jeśli igły zejdą się to będzie z nich para, a jeśli nie, no to trzeba szukać innego i czekać nasłuchiwania szczekania psa, z której strony zaszczeka z tej przyjdzie najmilszy.
Każdy kto przyszedł, co najmniej raz sobie powróżył, a zespół „Na pięć” prowadzony przez Michała Tęczę śpiewał piosenki z Andrzejkami i Katarzynkami związane. Grupa dziecięca rytmiczno- folklorystyczna prowadzona przez Joannę Tęczę uświetniła ten wieczór inscenizacją „Katarzynki i Andrzejki”. Pani Joanna przypominała wszystkim, aby ułamali
gałązki wiśni i wstawili w domu je do wody,  to na Boże Narodzenie powinny zakwitnąć, wówczas wszystkie wróżby się spełnią i każdy będzie miał szczęśliwy przyszły rok.
Przysłowia związane z Andrzejkami i Katarzynkami to między innymi : „Święta Katarzyna adwent zaczyna”, „Święta Katarzyna śluby ucina”, „ Na Świętego Jędrzeja dla dziewcząt nadzieja”. Mamy nadzieję, że każdemu wszystkie wróżby się spełnią.

Skip to content