Nagroda Marszałka dla MOD

Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia Laureatem – XII edycji „Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego”
Już po raz dwunasty uhonorowano wybitnych Mazowszan – ludzi kreatywnych, których inicjatywy oraz niepospolite pomysły przyczyniają się do rozwoju i promocji całego regionu w kraju i za granicą.
Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia w tym roku zgłosiła do konkursu Młodzieżową Orkiestrę Dęta Miasta Zwolenia.
Kapituła wyłoniła 10 laureatów spośród 104 zgłoszonych kandydatów. Ostatecznie werdykt zatwierdzany został Zarządzeniem Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wśród tegorocznych zwycięzców znaleźli się: Maja Komorowska, Maria Pomianowska, Andrzej Staszewski z Krajewa Wielkiego w gminie Krzynowłoga Mała, Wojciech Prus-Wiśniewski z Góry Kalwarii, Dariusz Bernatek z Szydłowca, Paweł Sławomir Łaszczych z Kadzidła, Tadeusz Fabisiak z Płocka, Koło Gospodyń Wiejskich z Podciernia, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia oraz Stowarzyszenie Upowszechniania Nowych Technologii i Rozwoju Społeczności Lokalnych „e-Sochaczew.pl”.
Działalność artystyczna Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia została doceniona, Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego. Dla orkiestry to wielkie uznanie. Młodzi zwoleńscy muzycy otrzymali to wyróżnienie za szczególne zasługi na rzecz promocji regionu w kraju i na świecie w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Uroczyste wręczenie odbyło się w sobotę 26 listopada podczas gali w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” w Otrębusach, poprzedzał je film o orkiestrze. Nagrodę, statuetkę i pamiątkowy dyplom z rąk marszałka Adama Struzika odebrali: kapelmistrz orkiestry Piotr Bąbolewski, tamburmajorka Angelika Toporek, która zaprezentowała pokaz buławą i jeden z muzyków Tomasz Chowiera. Towarzyszyli im: burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska, jej zastępca Włodzimierz Kabus i dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu Natalia Anna Wieczerzyńska.
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwoleń działa od 1992 roku. Grają w niej muzycy w wieku od 6 do około 20 lat. Zwoleńska orkiestra ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień zarówno krajowych jak i zagranicznych. M.in. w ubiegłym roku na Mistrzostwach Europy w niemieckim mieście Rastede zdobyła srebrne medale w trzech kategoriach. W finale była jedynym reprezentantem Polski, a w ostatecznej klasyfikacji zajęła w musztrze paradnej szóste miejsce w Europie na 103 orkiestry występujące na mistrzostwach.
W tym roku muzycy ze Zwolenia uczestniczyli m.in. w 39 Ogólnopolskim Festiwalu Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu, który jest uznawany za najbardziej prestiżową tego typu imprezę w Polsce. Zajęli tam w musztrze paradnej, trzecie miejsce. W miesiącu wrześniu rywalizowali z orkiestrami z Ukrainy i Litwy podczas I Festiwalu Orkiestr Dętych – Puławy 2011. zdobywając wyróżnienie za musztrę paradną.
Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego jest kolejnym wielkim sukcesem. Gratulacje należą się przede wszystkim utalentowanym i pracowitym młodym ludziom, Piotrowi Bobolewskiemu – dyrygentowi orkiestry, Sławomirowi Dobrasiewiczowi, który jest choreografem musztry paradnej, Tomkowi Chowierze, rodzicom dzieci i młodzieży oraz wszystkim, którzy pracowali na ten i każdy dotychczasowy sukces orkiestry.
Uroczystą galę występami artystycznymi uświetnili: Marcin Wyrostek z Zespołem Tango Borazon Quintet; para taneczna – Anna Głogowska i Jan Kliment, Państwowy Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE a galę prowadził Tomasz Kamel.

Skip to content