XXVIII BIESIADA

W niedzielę, 23 października 2011r. Dom Kultury w Zwoleniu tętnił życiem. Barwne dekoracje, ludzie w strojach ludowych z różnych terenów regionu radomskiego, muzyka, śpiew… To znak, że rozpoczęła się XXVIII Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych – Zwoleń 2011.
Tak, to już od 28. lat zwoleński Dom Kultury jest gospodarzem tego ważnego dla folkloru wydarzenia kulturalnego. Patronem tegorocznej edycji byli: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego, Waldemar Urbański – Starosta Zwoleński, Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia im Jana Kochanowskiego.
Licznie zebranych gości przywitała Natalia Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury. Oficjalnego otwarcia Biesiady dokonała Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia. Oceną prezentujących się artystów zajęło się czteroosobowe jury, w skład którego weszli: Adolf Krzemiński, regionalista, przedstawiciel Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu – przewodniczący, Stefan Rosiński – folklorysta, etniograf, muzeolog, Joanna Tecza – istruktor folkloru Domu Kultury w zwoleniu oraz Wacław Kuś – przewodniczący Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego. Do udziału w konkursie zgłosiło się 71 osób – śpiewaków, gawędziarzy, poetów, instrumentalistów. Cieszy fakt, że wśród nich byli również przedstawiciele młodego pokolenia – dzieci i młodzież.
Głównym celem Biesiady jest ochrona przed zanikaniem autentycznego folkloru: gawędy, śpiewu , poezji i muzyki. Te dobra kulturowe prezentowane są w ciekawej atmosferze staropolskich spotkań przy stole. Uczestnicy nie prezentują się na scenie, siedzą za stołami zastawionymi potrawami regionalnymi i autentycznie biesiadują. Nad przygotowaniem dań kuchni tradycyjnej czuwał Zespół Folklorystyczny „Gotardowie” pod kierunkiem Joanny Tęczy i pomocy Bożeny Tęczy. Wiele gatunków pierogów, kapusta z grochem, bigos, kapusta kartoflana, ciasta, wędliny, smalec. Wszystko było doskonałe i szybko znikało ze stołów.
Kilkugodzinne przesłuchania minęły szybko. Każdy z występujących otrzymywał dyplom pamiątkowy za udział w Biesiadzie, wszyscy otrzymali nagrody różnego stopnia. Na zakończenie święta folkloru w Zwoleniu wystąpiły dwa zespoły ludowe. Zespół Śpiewaczy „Dolno – Jasieńczanki” z Jasieńca Iłzeckiego, który założony był w 2007r. Kierownikiem zespołu jest Pani Maria Skiba. Drugim zespołem, który dał godzinny koncert była Kapela Kurpiowska „Kurpianka”, która składa się z pięciu instrumentów: harmonii pedałownej, klarnetu, skrzypiec bębenka i akordeonu. Repertuar kapeli nie ogranicza się do muzyki ludowej Kurpiowszczyzny. Obejmuje także inne melodie ludowe, biesiadne, okolicznościowe, rozrywkowe, klasyczne, kościelne. Kierownikiem kapeli jest Pan Paweł Łaszczych.
Nie byłoby nagród, koncertów – gdyby nie sponsorzy. W tym roku byli nimi: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Zwoleński, Burmistrz Zwolenia, Zbigniew Kuźmiuk – Poseł na Sejm RP, Muzeum Wsi Radomskiej, Koło Młodych Ludowców PSL w Zwoleniu, Ewa i Bartosz Dorociak z Wilkowa, Ośrodek Szkolenia Kierowców Marka Kwapisiewicza w Zwoleniu, Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego oraz Dom Kultury. Dzięki sponsorom zaistniała możliwość przeprowadzenia tej pięknej imprezy, która kultywuje nasze polskie tradycje narodowe. Przy Biesiadzie pracowali wszyscy pracownicy i stażyści Domu Kultury.

Skip to content