Wykopki w Domu Kultury

Jak dawniej wyglądały wykopki? Co to jest chmielina albo jak robi się pyzy? Młodzi mieszkańcy Zwolenia mogli się dowiedzieć w piątek 16 września podczas spotkania, które w ogrodach domu kultury poprowadziły panie z zespołu folklorystycznego „Gotardowie”.
W pokazie pod hasłem „Pyza w chmielinie” uczestniczyło ponad 80 uczniów klas trzecich i czwartych Szkoły Podstawowej im.Władysława Jagiełły w Zwoleniu.
Członkinie zespołu „Gotardowie” pokazywały m.in. jak dawniej wykopywano ziemniaki za pomocą motyki, jak zbierano je do koszy, a później kopcowano. Uczniowie poznali również obyczaje, towarzyszące wykopkom. Podczas tak zwanego okrężnego dzieci razem z opiekunkami piekły ziemniaki w ognisku i wiły wianki z chmieliny i kwiatów polnych, które dawniej wkładano na głowę gospodarzowi lub gospodyni jako symbol zakończonych wykopków.
Dzieci razem z instruktorkami przygotowywały też potrawy ziemniaczane. Same obierały ziemniaki, tarły je na tarce, odsączały w lnianych woreczkach, a potem lepiły i gotowały pyzy. W podobny sposób przyrządzały bliny, czyli placki ziemniaczane.
W związku z tym, że jesienią zbiera się nie tylko ziemniaki, ale również owoce czy orzechy, uczestnicy nietypowej lekcji piekli też jabłka nad ogniskiem, a w gorącym popiele – ziemniaki. Oczywiście wszystkie frykasy, pod koniec spotkania, zostały zjedzone ze smakiem.
Przy okazji przypomniano różne tańce i zabawy, towarzyszące zakończeniu prac polowych, m.in.: „Posłała mnie matka na górę po jabłka”, „Moja ulijanko, klęknij na kolanko”, „Stoi różyczka w czerwonym wieńcu” i „Stary niedźwiedź mocno śpi”.
To nie jedyne spotkanie, na którym dzieci mają szansę poznać dawne obrzędy i zwyczaje ludowe. Dom Kultury w Zwoleniu już planuje kolejną „podróż w czasie”. Panie z zespołu „Gotardowie” zapowiedziały, że prawdopodobnie w październiku przypomną jak kiedyś kiszono kapustę.

Źródło ias24.eu

Skip to content