III Spotkanie Ludowych Kultur Europejskich Zwoleń 2011

W niedzielę 12 czerwca na Placu Kochanowskiego w Zwoleniu o godzinie 14,30 rozpoczęły się „ III SPOTKANIA LUDOWYCH KULTUR EUROPEJSKICH NA ZIEMI JANA KOCHANOWSKIEGO” – Zwoleń 2011.

Organizatorami Spotkań byli: Starosta Zwoleński, Burmistrz Zwolenia i Dom Kultury w Zwoleniu. Wydarzenie to zostało zorganizowane we współpracy z realizatorami VIII Międzynarodowego Festiwalu Tańców Lubelskich „Godel 2011”.
Tradycyjnie Spotkania rozpoczęły się barwnym korowodem w tym roku prowadzonym przez Zespół Sobótka z Czarnolasu. Uczestnicy korowodu złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem Jana Kochanowskiego i oddali hołd patronowi naszego miasta. Po oficjalnym otwarciu, którego dokonali Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Waldemar Urbański Starosta Zwoleński, rozpoczęły się na estradzie koncerty zaproszonych zespołów. Przed zwoleńską publicznością zaprezentowały się następujące zespoły:
* Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny” z Rzeszowa. Zespół reprezentuje Politechnikę Rzeszowską, powstał w 1969 roku. W swoim repertuarze reprezentuje głównie folklor rzeszowski, polskie tańce narodowe oraz tańce i przyśpiewki regionów południowej i wschodniej Polski.
* Kapela Bandurzystów „Karpaty” z Ukrainy. Kapela oczarowała zwoleńską publiczność pięknymi głosami i dźwiękiem granych melodii. Koncert był jedną wielką ucztą duchową, która na długo pozostanie w pamięci odbiorców.
* Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”, gościł w naszym mieście po raz drugi ale tym razem z grupą młodzieżową, która zaprezentowała tańce i śpiew. Tancerze wykonali polki, sztajerki, oberki, tańce narodowe i regionalne.
* Zespół Pieśni i Tańca „Wensjanka” z Ukrainy, zaprezentował piękne barwne i bardzo dynamiczne widowisko w wykonaniu grupy dziecięcej, która zdobyła ogromną sympatię zwoleńskiej publiczności.
* Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” z Żywca. Od ponad 40 lat działa pod kierownictwem Jana Brodki. Zespół w Zwoleniu zaprezentował wiązankę tańców, melodii i przyśpiewek górali żywieckich. Barwne stroje, temperament i żywioł sprawił, że zwoleńska publiczność gromkimi brawami poprosiła o bis.
Spotkanie z folklorem polskim i ukraińskim trwało do wieczora. Wysoki poziom artystyczny, indywidualny kunszt zespołów, barwne stroje dawały ogromną przyjemność wszystkim odbiorcom. Zespołom upominki wręczał i dziękował Włodzimierz Kabus z-ca Burmistrza Zwolenia

Skip to content