TRADYCJE BOŻEGO NARODZENIA W ZWYCZAJACH I WIERZENIACH LUDU – ZWOLEŃ 2011

5 stycznia br. w przeddzień Święta Trzech Króli w sali kina „Świt” w Zwoleniu odbyły się Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu „Za gwiazdą” Zwoleń 2011.

Wraz z pierwszą gwiazdką, za stołem zasiedli członkowie zespołu Gotardowie, Chór Seniora oraz Dziecięca Grupa Folklorystyczno – Rytmiczna przedstawiając obrzęd wigilijny rozpoczynający się wspólną modlitwą. W dalszej części widzowie zobaczyli obrzędy świąteczno – noworoczne: „Wróżby Wigilijne”, „Chodzenie z gwiazdą”, „Chodzenie po szczodrakach”, „Dzień Trzech Króli” . Na widowni zasiedli goście zaproszeni a wśród nich Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Waldemar Urbański Starosta Zwoleński. Przedstawiciele władz samorządowych łamiąc się opłatkiem, symbolem pojednania, przebaczenia, znakiem przyjaźni i miłości, złożyli obecnym życzenia noworoczne i podziękowali wszystkim zespołom za kultywowanie tradycji i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom.

Kolędy i pastorałki śpiewały : Zespół Obrzędowy ze Strykowic Górnych, Zespół Śpiewaczy z Łaguszowa, Zespół Śpiewaczy KGW z Bartodziej, Zespół Sobótka z Czarnolasu, Zespłół Śpiewaczy KGW z Mierziączki, Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Sycyny i Grupa Wokalna na „5” z Domu Kultury. Zespół Ludowy Grabowianki przedstawił „Jasełka” w wielopokoleniowym wykonaniu. Scenografię przygotował Michał Tęcza a scenariusz napisała Joanna Tęcza. Dziękując zespołom i przybyłym gościom za całoroczną współpracę: Adolfowi Krzemińskiemu folkloryście reprezentującemu Delegaturę Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu oraz Stefanowi Rosińskiemu etnografowi, Anna Wieczerzyńska dyr.DK zaprosiła do dalszego wspólnego kolędowania . Swoją obecnością spotkanie zaszczycili również: Marian Popis Wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej, Jacek Kowalczewski autor tekstów, wokalista zespołu.

Czas upłynął w miłej atmosferze wspólnego śpiewania kolęd przy akompaniamencie zintegrowanych muzyków.

Zespołom towarzyszyli Andrzej Wolszczak Wójt Gminy Tczów i Stanisław Bartosiewicz V- ce Przewodniczący Rady Powiatu,

„Tradycje Bożego Narodzenia w Zwyczajach i Wierzeniach Ludu” , których organizatorem jest Dom Kultury w Zwoleniu mają w naszym mieście już długą i bogatą tradycję.

Skip to content