Sukces Młodzieżowej Orkiestry Dętej ze Zwolenia w Rastede

Młodzieżowa Orkiestra Dęta ze Zwolenia powróciła z Mistrzostw Europy w Rastede . Mistrzostwa odbywały się w dniach 2-4 lipca i uczestniczyły w nich 103 orkiestry z całej Europy , a nawet orkiestra z RPA (w sumie około 4500 muzyków). Był to – jak podali do wiadomości organizatorzy- największy, jak do tej pory, festiwal.

Dla naszej orkiestry był to prawdziwy debiut – jeszcze nigdy nie była na żadnym międzynarodowym przeglądzie. Po raz pierwszy jechali na turniejowe zmagania i od razu na Mistrzostwa Europy do Niemiec. Nie skrywali tremy i obaw jak wypadną na międzynarodowym forum nie mając nawet krajowego doświadczenia w tego typu przeglądach. Nasza orkiestra startowała w trzech kategoriach: defiladzie, musztrze paradnej i przemarszu i była oceniana przez jury złożone z sędziów z Kanady, Danii, Niemiec i Holandii.

We wszystkich trzech kategoriach zdobyli srebrne medale. Muzycy ze Zwolenia po uzyskaniu noty za musztrę paradną jako jedyna polska orkiestra przeszła do finału. Z Rastede wywieźli puchar szóstej orkiestry w Europie w musztrze paradnej.

A nasza młodzież ??? Takiej orkiestry nie znał sam dyrygent Piotr Bąbolewski i instruktor musztry paradnej – Sławomir Dobrasiewicz.

Podczas konkursu nastąpiła wielka mobilizacja, trudno było uwierzyć, że to Młodzieżowa Orkiestra ze Zwolenia . Wszystkie elementy musztry wykonane zostały perfekcyjnie. Można powiedzieć, że niczym nie różnili się od orkiestr bardziej doświadczonych i uczestniczących w takiej rangi turniejach.

Spektakularny sukces wpłynął korzystnie na członków orkiestry , którzy poczuli ducha walki i pragną kolejnych turniejów.

Wyjechali ze Zwolenia pełni niewiary w swoje możliwości i umiejętności a powrócili jako laureaci Mistrzostw Europy.

Inwestycja w orkiestrę się opłacała – tak mogą powiedzieć władze naszego miasta – starosta zwoleński – Jerzy Koziński , burmistrz Zwolenia – Bogusława Jaworska i Anna Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury.

Skip to content