XXVII Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych

Zwoleński Dom Kultury 17 października 2010 roku, znów przybrał barwny wystrój a z różnych zakątków rozbrzmiewała muzyka i śpiew ludowy. XXVII Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych , odbywała się pod patronatem Jerzego Kozińskiego – Starosty Zwoleńskiego i Bogusławy Jaworskiej – Burmistrza Zwolenia.

Klimat biesiady na której spotkają się twórcy ludowi regionu radomskiego aby zaprezentować przygotowane przez siebie gawędy, piosenki , wiersze i utwory ludowe jak zawsze stał się rodzinny. Oficjalnego otwarcia dokonała Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, a następnie rozpoczęły się prezentacje konkursowe, którym przysłuchiwało się jury w składzie: Adolf Krzemiński – regionalista, przedstawiciel Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu – współorganizator, przewodniczący jury, Stefan Rosiński – folklorysta, etnograf, muzeolog oraz Joanna Tęcza instruktor folkloru Domu Kultury w Zwoleniu. Do udziału w biesiadzie zgłosiło się 60 osób – śpiewacy, gawędziarze, muzycy oraz poeci, wśród wykonawców nie zabrakło również dzieci i młodzieży.
Biesiada to cenne wydarzenie kulturalne, popularyzujące autentyczny folklor, jest to również spotkanie, które inspiruje wykonawców do poszukiwań twórczych i prezentuje bogaty materiał etnograficzny systematycznie dokumentowany przez Dom Kultury. Biesiada ma już swoją tradycję, uczestniczą w niej oprócz twórców ludowych, zespołów, goście honorowi, mieszkańcy Zwolenia i okolic. Główny jej cel to ochrona przed zanikaniem autentycznego gawędowania, śpiewu i poezjowania, czyli kultywowanie tradycji i umacnianie tożsamości narodowej . Unikatowy repertuar, własna inwencja twórcza, oryginalna gwara, niepowtarzalna technika śpiewu, wierność tradycji – tym cechują się wszystkie występy.
Innymi wydarzeniami kulturalnymi towarzyszącymi biesiadzie było otwarcie dwóch wystaw. W Galerii Fotografii i Plastyki DK z okazji Jubileuszów XXXV- lecia Zespołu Folklorystycznego GOTARDOWIE i XXV – lecia Domu Kultury w Zwoleniu.– otwarta została wystawa dokumentacyjna, która wprowadziła uczestników w nastrój iście jubileuszowy. Przybyli goście składali życzenia i kwiaty. Jubilaci otrzymali gratulacje min. od: Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego, Bożenny Pacholczak Wiceprzewodniczącej Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Waldemara Kordzińskiego Dyrektora Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu, Bogusławy Jaworskiej Burmistrza Zwolenia i Włodzimierza Kabusa z-cy Burmistrza Zwolenia, Waldemara Urbańskiego Członka Zarządu Powiatu Zwoleńskiego oraz Edyty Sulimy Sekretarza Powiatu, Adolfa Krzemińskiego regionalisty i dr Stefana Rosińskiego etnografa, Ilony Jaroszek Nowak Dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej, Wacława Kuś Przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego i zastępcy Tadeusz Rojka, Jadwigi Siepietowskiej Dyrektora MG Biblioteki Publicznej wraz z pracownikami, Elżbiety Nowakowskiej Dyrektora Muzeum Regionalnego w Zwoleniu, Michała Tęczy Dyrektora MGOK w Janowcu. Goście składali gratulacje dla członków Zespołu Gotardowie na ręce Joanny Tęczy – kierownika, w imieniu pracowników Domu Kultury życzenia przyjmowała Anna Wieczerzyńska – dyrektor placówki. Skromne obchody jubileuszów podsumowane zostały trzypiętrowym tortem, którym gości częstowała Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia. Z przyjemnością wszyscy zwiedzali wystawę zaaranżowaną przez Waldemara Gołdzińskiego instr. plastyki DK, której ekspozycja przedstawia fragmentarycznie działalność Zespołu Gotardowie i Domu Kultury, ale jest też przyczynkiem do obejrzenia kronik zawierających kopalnię wiedzy z działalności na przestrzeni lat Jubilatów. Na wystawie wyeksponowane zostały również zdjęcia, dokumenty, dyplomy, puchary i nagrody. W tym bogatym w wydarzenia dniu otwarta została w Małej Galerii wystawa pokonkursowa VIII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego FOTO LATO. Nagrody i dyplomy laureatom konkursu wręczyła Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia. I Nagrodę w kategorii do 18 lat zdobyła Edyta Karasek z Grabowa za zestaw zdjęć p.n. „W gęstwinie letnich wypraw”. I Nagroda w kategorii powyżej 18 lat ufundowana przez Irenę Zawadzką – Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Zwoleniu przypadła Przemysławowi Pomarańskiemu ze Zwolenia. Ponadto jury przyznało 7 wyróżnień. Do konkursu przystąpiło 36 autorów z całej Polski, którzy przysłali 159 fotografii.
Miłych wrażeń gościom i uczestnikom dostarczył koncert ludowy w którym wystąpili: Zespół Śpiewaczy z Mierziączki, Kapela Zdzisława Kwapińskiego oraz Ewelina Dąbrowska młoda skrzypaczka z Radomia.
Wręczenia nagród i dyplomów uczestnikom biesiady dokonali sponsorzy i goście honorowi. W tym roku laureatami zostali wszyscy uczestnicy Biesiady, prezentując bardzo wysoki poziom wykonania. Wśród nagród min. jury przyznało nagrodę imienia „Józefy Rogali” ufundowaną przez Ewę i Bartosza Dorociak Firma „DOROCIAK”

Oprócz doznań duchowych, wszyscy mogli posilić się potrawami ludowymi tj: pierogi z kapustą i grzybami, kapustą z grochem, kapustą z kartofli, chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi, golonką, schabem zapiekanym z warzywami a na deser ciastem drożdżowym, szarlotką i piernikiem. Potrawy przygotował Zespół Gotardowie pod kierunkiem Joanny i Bożeny Tęczy.
XXVII Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych- Zwoleń 2010, odbyła się dzięki pomocy finansowej władz samorządowych: powiatowych i gminnych regionu radomskiego oraz sympatyków folkloru.
Wszystkim sponsorom gospodarz biesiady – Dom Kultury w Zwoleniu bardzo serdecznie dziękuje.

Natalia Anna Wieczerzyńska – dyr. Domu Kultury w Zwoleniu

Skip to content