II SPOTKANIA LUDOWYCH KULTUR EUROPEJSKICH NA ZIEMI JANA KOCHANOWSKIEGO

GALERIA

Zwoleń w okresie letnim tętni życiem. W niedzielę, 6 czerwca na Placu Kochanowskiego w Zwoleniu o godzinie 13,00 rozpoczęły się „II SPOTKANIA LUDOWYCH KULTUR EUROPEJSKICH NA ZIEMI JANA KOCHANOWSKIEGO” organizowane we współpracy z realizatorami VII Międzynarodowego Festiwalu Tańców Lubelskich „Godel 2010”. Jednocześnie zorganizowano „FESTIWAL PRODUKTÓW REGIONALNYCH”.

Gospodarzami imprez w naszym mieście byli: Jerzy Koziński Starosta Zwoleński, Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia oraz Dom Kultury. Na wstępie organizatorzy przywitali widzów . Koncert dedykowali mieszkańcom powiatu oraz wszystkim ludziom, których dotknęła klęska powodzi. Poinformowali, że podczas całej imprezy zbierane będą pieniądze na akcję wypoczynkową dla dzieci powodzian. Następnie Natalia Anna Wieczerzyńska dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu zaprosiła wszystkie zespoły, organizatorów i publiczność do udziału w barwnym korowodzie, który przeszedł pod pomnik Jana Kochanowskiego. Tam u stóp Wielkiego Poety złożono wiązanki polnych kwiatów.

Po powrocie korowodu na estradzie rozpoczął się wspaniały koncert. Wystąpiły następujące zespoły:

* Zespół Pieśni i Tańca „Jodełki” z Radziechów k/Żywca pod kierownictwem Tomasza Kani. Zespół w Zwoleniu zaprezentował swój sztandarowy program – wiązankę tańców, melodii i przyśpiewek górali żywieckich. Barwne stroje, temperament i żywioł.

* Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle” z Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika” pod kierownictwem Aleksandry Rolskiej założyła 50 lat temu pani Kazimiera Walczak. W swym repertuarze zespół posiada tańce narodowe, tańce regionalne z całej Polski, zabawy dziecięce. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

* Zespół Pieśni i Tańca „Ostravicka” z Frydek Mistek w Czechach pod kierownictwem Evy Bakerovej zaprezentował folklor górali czeskich. Pełne temperamentu tańce, góralska muzyka i piękne stroje stworzyły niezapomniane widowisko.

* Zespół „Kobzaryk” i Zespół Taneczny ze Szkoły Muzycznej z Gorohov na Ukrainie pod kierunkiem Anatolija Klęby zaprezentował muzykę i grę na instrumentach ukraińskich. Młode solistki urzekły wszystkim pięknymi, czystymi głosami.

* Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka” pod kierownictwem Jana Łosakiewicza to grupa tańczących, śpiewających i grających studentów oraz absolwentów niemal wszystkich wydziałów największej warszawskiej uczelni. Tańczy polki, sztajerki, oberki, tańce narodowe i regionalne. Prezentuje też folklor warszawski. Ma wspaniałą kapelę, solistów i śpiewaków. Zwiedził prawie wszystkie kontynenty.

Przez cały czas prezentacji artystycznych na placu obok estrady odbywał się „Festiwal Produktów Regionalnych”. Swoje stoiska prezentowały trzy Koła Gospodyń Wiejskich: z Sycyny, Grabowa i Bartodziej.

* KGW w Sycynie i Chór Sycyna istnieją od 2002r. Patronat sprawuje Stowarzyszenie Oświatowe Sycyna. Panie promują region, występują na różnych imprezach i festiwalach w całym kraju. Na tegoroczny festiwal przygotowały następujące potrawy: pitrachę, kapustę (bigos), pyzy, sernik, makowiec oraz wspaniałą cytrynówkę.

* KGW Bartodzieje realizuje zadania związane z dziedzictwem kulturowym regionu. Bierze udział w uroczystościach związanych z tą właśnie tematyką. Swoją obecnością uświetnił wiele imprez w naszej okolicy Na festiwalu zaprezentował smalec ze skwarkami, oponki, ogórki kiszone, kapuśniaki, kapustę z grochem, pyzy, ciasto drożdżowe, sernik, wędliny wiejskie ze wspaniałą szynką oraz nalewkę z żyta. Potrawy prezentowane były na 65-letnim obrusie.

* KGW Grabów oraz Zespół „Grabowianki” istnieją dopiero od maja 2009r.ale na koncie mają już uczestnictwo w kilku przeglądach i festiwalach. Gospodynie przygotowały dwa rodzaje kapusty z grochem (jedna z ziemniaków), chłodnik botwinkowy, pierogi z mięsa i kapusty, maślankę, mleko wiejskie, racuszki z jabłkami, placek drożdżowy oraz wspaniały chleb.

Publiczność zebrana na placu miała możliwość degustacji tych wszystkich potraw. Na zakończenie Chór Sycyna i „Grabowianki” dały pokaz swoich umiejętności wokalnych. Wszystkie zespoły otrzymały upominki ufundowane przez Burmistrza Zwolenia i Wójta Gminy Przyłęk. Popołudnie z folklorem różnych narodów, wspaniałymi potrawami było bardzo udane. Zespoły i publiczność pożegnała pani Bogusława Jaworska – Burmistrz naszego miasta. Zaprosiła wszystkich na inne imprezy, których tego lata nie zabraknie.

Skip to content