Wieczór Poetycki Justyny Pyrgiel

GALERIA

W piątkowy wieczór 23 kwietnia sala widowiskowa Domu Kultury przybrała subtelny liryczny klimat, który wytworzył się podczas spotkania autorskiego Justyny Pyrgiel. Spotkanie stało się okazją do promocji tomiku poezji pod nazwą „Rozmowa oblana sokiem pomarańczy”.

Justyna Pyrgiel jest poetką młodego pokolenia z wykształcenia polonistką, nauczycielką plastyki w PSP w Podgórze, członkiem Stowarzyszenia Oświatowego SYCYNA.

Wieczór autorski rozpoczął się minutą ciszy za tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku a autorka zaprezentowała wiersz który napisała po tych tragicznych wydarzeniach „….i choć daleko i w zielonym lesie mogiły ojców dziadków wujków stryjów chcieliśmy złożyć kwiaty z polskiej ziemi ”.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Dom Kultury w Zwoleniu i Stowarzyszenie Oświatowe SYCYNA, w imieniu którego głos zabrał profesor Henryk Bednarczyk – prezes. Podczas wieczoru poezja Justyny Pyrgiel prezentowana była przez: Annę Chołuj, Marię Marsulę, Elżbietę Nowakowską, Ewę Bulzacką, Elżbietę Chachlowską i Krzysztofa Małka. Do wierszy „Wakacyjny worek” i „Złotości” muzykę skomponował Michał Tęcza z wokalem swoim i Joanny Tęczy. Wywiad z autorką przeprowadziła Anna Wieczerzyńska. Z rozmowy dowiedzieliśmy się kiedy powstał pierwszy wiersz , czy poetka czerpie wartości z twórczości mistrza Jana Kochanowskiego oraz w jakich okolicznościach zrodził się pomysł wydania tomiku pod taką ciekawą i intrygującą nazwą. Spotkanie stało się też okazją do wielu podziękowań, autorka wręczyła tomiki z dedykacją osobom, dzięki którym ta książka powstała, otrzymali je profesor Henryk Bednarczyk, Marcin Olifirowicz – kierownik wydawnictwa naukowego i Janusz Popławski projektant okładki i autor rysunków tomiku. Słowa podziękowania autorce wraz z białymi różami przekazał Włodzimierz Kabus zastępca burmistrza Zwolenia. Sympatykom poezji, których urzekła atmosfera wieczoru, poetka z radością dokonywała wpisów do zakupionych przez nich tomików. Spotkaniu autorskiemu towarzyszyło otwarcie wystawy Janusza Popławskiego – artysty grafika z Radomia, który zaprojektował okładkę tomiku i jest autorem rysunków zamieszczonych w książce. Akcentem muzycznym wieczoru był koncert zespołu The Crunch z Radomia a zakończenie spotkania podsumowane zostało sokiem z pomarańczy w Galerii Fotografii i Plastyki Domu Kultury gdzie goście poznali również sztukę prezentowaną w różnych technikach przez Twórców Ziemi Zwoleńskiej.

Skip to content