Fr. Chopin w gościnie u Kochanowskiego

GALERIA

„Najdziwniejszym z ludzi jest geniusz:

ten tak daleko w przyszłość wybiega,

że ginie z oczu ludzi z nim żyjących,

a nie wiadomo, które pokolenie pojąć go zdoła.”
Fryderyk Chopin

Burmistrz Zwolenia i Dom Kultury 8 marca rozpoczęli realizację obchodów Roku Chopinowskiego w Zwoleniu. W marcu 200 lat temu urodził się najwybitniejszy kompozytor świata, a jego ponadczasowa piękna muzyka podbiła serca nie tylko Polaków ale cały świat. Żył i tworzył w epoce romantyzmu ukazując w swej muzyce piękno polskiego narodu, polskiej i mazowieckiej ziemi, choć mieszkał poza rodzinnym krajem.

Poniedziałek był dniem w którym ulicami naszego miasta płynęła muzyka Fr. Chopina, celem organizatorów było wprowadzenie mieszkańców w nastrój obchodów tego wydarzenia. Dźwięki muzyki min. mazurków, polonezów, walców w różnych aranżacjach wybitnych światowych pianistów wzbudzały ciekawość i zainteresowanie przechodniów.

W drugim dniu pobytu „Chopina w gościnie u Kochanowskiego” Dom Kultury w Zwoleniu wypełniała muzyka grana przez wybitnego wirtuoza organowego Roberta Grudnia, który w programie „Geniusz Chopina” prowadził rozmowy o najwybitniejszym kompozytorze i pianiście świata – Polaku Fryderyku Chopinie. Artysta na wstępie w formie zagadki muzycznej sprawdzał znajomość chopinowskich standardów. Publiczność, którą stanowili uczniowie szkół zwoleńskich, nauczyciele i goście zaproszeni rozpoznała między innymi walc A- moll z filmu „Chopin – pragnienie miłości” opublikowany po śmierci kompozytora. Najbardziej znanym utworem Chopina okazała się pieśń „Życzenie” która została szybko odgadnięta a nawet zaśpiewana.

W niezwykle ciekawy sposób artysta opowiadał o dzieciństwie, nauce i utworach Fryderyka Chopina oraz związkach kompozytora z naszym regionem z niedaleko położonym od Radomia Niedabylem – gmina Stromiec, gdzie mieszkała rodzona siostra matki Fryderyka z synem Dionizym Czachowskim – ciotecznym bratem kompozytora – miejscu w którym kompozytor często bywał w dzieciństwie.

W wykonaniu Roberta Grudnia usłyszeliśmy walce, mazurki, polonezy i nokturny oraz pieśń „Hulankę” opartą o taniec ludowy.

Robert Grudzień ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie, studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Musikhochule w Duesseldorfie. Był stypendystą fundacji muzycznej w Zurichu, a obecnie koncertuje na terenie całego kraju i za granicą ( Austria, Czechy, Finlandia, Słowacja, Łotwa, Niemcy, Francja , Japonia, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria, Rosja, Ukraina i Ameryka Północna).Dokonał wielokrotnych nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami, Krzysztofem Pendereckim i Jerzym Maksymiukiem. Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, odbywającej się w 48 miastach na terenie Polski. W swoim dorobku posiada wiele dyplomów, wyróżnień i prestiżowych nagród. Pełni funkcje Dyrektora Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatora festiwali organowych i akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Wykłada na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego.

Te dwa dni upłynęły pod znakiem pobytu Chopina w Zwoleniu i przybliżyły mieszkańcom osobowość artystyczną wielkiego kompozytora oraz otworzyły serca na Jego muzykę. Kolejne wydarzenia związane z obchodami Roku Chopinowskiego w Zwoleniu przed nami…

10 marca był kolejnym dniem w którym gościł u Kochanowskiego Chopin. W godzinach popołudniowych Grupa Artystyczna Zwoleńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaprezentowała program słowno – muzyczny pt. „Chopin – Polakiem” według scenariusza Anny Chołuj przy współpracy Elżbiety Puk. Niepowtarzalna muzyka Chopina, czytane fragmenty wspomnień, listów pozwoliły przenieść się widzom w czasy romantyzmu w których żył Fryderyk Chopin, jego dzieciństwa, młodości, pobytu w Paryżu. Ogromne podziękowania Pani Bogusławy Jaworskiej Burmistrza Zwolenia, Marianny Mendyk Prezesa ZUTW oraz widzów były wyrazem uznania dla wykonawców. W tym dniu honorowymi gośćmi była czterdziestoosobowa grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Pionek.

Czwartek był dniem przeznaczonym dla kinomanów i sympatyków filmu. Społeczeństwo zostało zaproszone do kina Świt na film pt. „Chopin – pragnienie miłości”.

12 marca w Małej Galerii Domu Kultury w godzinach popołudniowych odbyło się otwarcie pokonkursowej wystawy konkursu plastycznego pod nazwą „Logo obchodów Roku Chopina w Zwoleniu, zorganizowanego w ramach obchodów „Chopin w gościnie u Kochanowskiego”. Konkurs na logo to nowatorski pomysł organizatora – Domu Kultury, który miał na celu poznanie twórczości Fr. Chopina, upamiętnienie obchodów Roku Chopina w Zwoleniu oraz kształtowania umiejętności realizowania się w tej formie. W konkursie wzięło udział 18 uczestników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu zwoleńskiego. Prace oceniała komisja w składzie: Dorota Szewczyk – nauczyciel plastyki PSP w Zwoleniu, Anna Chołuj – nauczyciel muzyki i Karolina Frankiewicz Jaworska – artysta plastyk, przewodnicząca, która odczytała protokół. Pierwszą nagrodę zdobyła Justyna Pietrzyk ZSO w Tczowie, ponadto komisja przyznała dwa wyróżnienia: Klaudii Moszczyńskiej z PG Przyłęk i Katarzynie Domagale z Domu Kultury w Zwoleniu. Nagrody, wyróżnienia i dyplomy wręczyła Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia. Wystawę zaaranżował Waldemar Gołdziński.

Otwarcie wystawy zgromadziło młodzieżową widownię, opiekunów, rodziców i gości zaproszonych.

Po otwarciu wystawy w jeszcze większym gronie goście spotkali się w sali widowiskowej na podsumowaniu obchodów i podziękowaniu Chopinowi za wizytę. Krzysztof Małek wprowadził w nastrój widzów fragmentem trenów Kochanowskiego i Broniewskiego a Marta Dobosz zaśpiewała TREN VIII. Wyjątkowym gościem tego wieczoru był Dariusz Jakubowski – znany i ceniony aktor sceny polskiej wraz z zespołem.

Zaprezentowany przez artystów spektakl muzyczny przeniósł nas w świat dziewiętnastowiecznej muzyki i poezji. Tytuł „Fryderyk Chopin – Homo Artifex” przedstawiał największego polskiego kompozytora zarówno jako artystę, z całym jego genialnym i różnorodnym dorobkiem artystycznym, jak i zwykłego człowieka usiłującego odnaleźć się w świecie i zmagającego się z trudnym losem emigranta.

Spektakl przedstawiał obrazy z życia kompozytora w Wiedniu, Paryżu i Londynie. Usłyszeliśmy pieśń „Hulankę” i „Ślicznego Chłopca” w wykonaniu Katarzyny Thomas – sopran.

W koncercie utwory Chopina zagrał Piotr Szafraniec między innymi Preludium E- dur op. 28 nr 9, Mazurka a-moll op. 68 nr 2, Etiudę c – moll op.10 nr 12. Wirtuozowska gra muzyki Chopina podbiła serca publiczności i dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń duchowych.

Reżyserem spektaklu był Dariusz Jakubowski – aktor Teatru Studio, który wcielał się w postać F. Chopina, wiedeńskiego wydawcę Tobiasza Haslingera i Cypriana Kamila Norwida.

Zakończenie programu było nawiązaniem do słów J. W. Goethego, będące myślą przewodnią koncertu „Czasem drogo kosztuje ta odrobina życia i wolności”.

Program zaprezentowany został na bardzo wysokim poziomie artystycznym i intelektualnym, był wielką ucztą duchową dla publiczności, która nagrodziła artystów gromkimi brawami, a organizatorzy na pamiątkę pobytu w Zwoleniu wręczyli pamiątki.

Dzień ten stał się również podsumowaniem tygodniowego pobytu Chopina w Zwoleniu. Za wizytę kompozytorowi podziękowała Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia nawiązując do obchodów urodzin dwóch wybitnych postaci: 200- urodzin Fryderyka Chopina i 480 urodzin Jana Kochanowskiego.

Tydzień obchodów Roku Chopinowskiego w Zwoleniu pn. „Chopin w gościnie u Kochanowskiego obfitował w różnorodność wydarzeń kulturalnych kierowanych do różnych środowisk i odbiorców, ukazując postać najwybitniejszego kompozytora wszechczasów.
Zakończenie projektu będzie miało miejsce 25 czerwca w piątek o godzinie 21.45 pod pomnikiem mistrza Jana, wystąpi „Trio Andrzeja Jagodzińskiego” z muzyką Chopina. Na koncert zapraszała uczestników wszystkich wydarzeń artystycznych Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu.

Skip to content