XXVI Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych

GALERIA

Zwoleński Dom Kultury 18 października 2009 roku, znów przybrał barwny wystrój a z różnych zakątków rozbrzmiewała muzyka i śpiew ludowy. Klimat poprzedzający oficjalne otwarcie XXVI Biesiady Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych, na której spotkają się twórcy ludowi regionu radomskiego aby zaprezentować przygotowane przez siebie gawędy, piosenki , wiersze i ludowe utwory muzyczne.

Tradycyjnie oficjalnego otwarcia biesiady dokonała Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, a następnie rozpoczęły się prezentacje konkursowe, którym przysłuchiwało się jury w składzie: Adolf Krzemiński – regionalista, przedstawiciel Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu – przewodniczący jury, Stefan Rosiński – folklorysta, etnograf, muzeolog oraz Wacław Małek – polonista, dyrektor Domu Kultury w Zwoleniu w latach 1979-94. Do udziału w biesiadzie zgłosiło się 28 śpiewaków, 9 gawędziarzy, 6 muzyków, 4 poetki, 8 dzieci – śpiewaków, Zespół Folklorystyczny GOTARDOWIE i Zespół Ludowy z Grabowa nad Wisłą. W tym roku zgłosiło się wielu nowych uczestników reprezentujących nowo powstałe zespoły w regionie radomskim

Biesiada to cenne wydarzenie kulturalne, popularyzujące autentyczny folklor, jest to również spotkanie, które inspiruje wykonawców do poszukiwań twórczych i prezentuje bogaty materiał etnograficzny systematycznie dokumentowany przez Dom Kultury. Biesiada ma już swoją tradycję, uczestniczą w niej oprócz twórców ludowych, zespołów, goście honorowi, mieszkańcy Zwolenia i okolic. Główny jej cel to ochrona przed zanikaniem autentycznego gawędowania, śpiewu i poezjowania, czyli kultywowanie tradycji i umacnianie tożsamości narodowej . Unikatowy repertuar, własna inwencja twórcza, oryginalna gwara, niepowtarzalna technika śpiewu, wierność tradycji – tym cechują się prawie wszystkie występy.

Wśród wykonawców są również dzieci i młodzież, daje to nadzieję, że tradycje są przekazywane i będą zachowane. Podczas obrad jury o godzinie 1500 w Małej Galerii Domu Kultury odbyło się otwarcie pokonkursowej wystawy VII Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego FOTO LATO, którego organizatorem jest również Dom Kultury w Zwoleniu. Po odczytaniu protokółu przez komisarza wystawy Waldemara Gołdzińskiego, Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia wręczyła laureatom i osobom wyróżnionym, nagrody i dyplomy pamiątkowe. Laureatami zostali w: kategorii wiekowej 6 –12 lat: Adrianna Kołaczek z Żyrardowa, w kategorii wiekowej 13 –18 lat: Aleksandra Łata ze Zwolenia, w kategorii powyżej 18 lat: Wojciech Domagała z Kielc. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników biesiady a także gości, którzy odwiedzili również Galerię Fotografii i Plastyki DK i obejrzeli prezentowaną wystawę fotograficzną p.n. „Pomniki Jana Pawła II w Polsce autorstwa Magdaleny Błażewicz z Radomia.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni do sali widowiskowej w której odbył się występ Grupy Tańca Irlandzkiego ELPHIN z Gdańska.

Kolejnych miłych wrażeń na małej scenie dostarczył widzom Ludowy Zespół z Grabowa nad Wisłą pod kierunkiem Natalii Przepiórki.

Po koncercie wszyscy czekali z niecierpliwością na ogłoszenie wyników, przedstawił je Adolf Krzemiński – przewodniczący jury. W tym roku laureatami zostali: w kategorii śpiewaków – Ewa Jastrzębska z Chomętowa Puszcz, Lucyna Gawor z Zaborowia, Zuzanna Matyjasek z Boisk, Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich, Helena Wyrwińska z Korzyc, Maria Kowalik z Ostałówka, Helena Łabędzka z Pawłowa.

W kategorii gawędziarzy: Michalina Bilska ze Zbożennej, Józefa Siwiec z Gałek Rusinowskich, Alina Kucfir z Pawłowa.

W kategorii poetów Zofia Kucharska z Kozienic. W kategorii muzyków – sześć równorzędnych nagród, otrzymali: Jan Kmita z Przystałowic Małych, Józef Tkaczyk z Ostałówka, Tadeusz Sałbut ze Zwolenia, Józef Wyrwiński z Korzyc, Zdzisław Kwapiński z Radomia, Adam Mazurkiewicz z Mostek. Jury przyznało również nagrody zespołom GOTARDOWIE ze Zwolenia i Ludowemu z Grabowa nad Wisłą.

W kategorii dzieci Ewelina Dąbrowska z Radomia, Agnieszka Madejska z Lucimi, Adrian Starzak z Boisk, Aneta Boroch z Lucimi, Aleksandra Kwapisiewicz ze Zwolenia, Dominika Uczciwek ze Zwolenia, Aleksandra Tęcza ze Zwolenia, Ida Tęcza ze Starachowic. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody książkowe.

Najstarsi uczestnicy biesiady Stefania Janik –84 lat i Józef Tkaczyk –80 lat, otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Radnego Województwa Mazowieckiego –Bogumiła Ferensztajna.

Wręczenia nagród i dyplomów wszystkim uczestnikom konkursu dokonali sponsorzy i goście honorowi: Bożenna Pacholczak – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia, Włodzimierz Kabus – Zastępca Burmistrza Zwolenia, Henryk Chołuj przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Zwoleniu, Ewa Dorociak – właścicielka Firmy DOROCIAK z Wilkowa oraz Wacław Kuś Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego, który wręczył dodatkowo nagrody specjalne – albumy z Janem Pawłem II sponsorom: dr Zbigniewowi Kuźmiukowi i Ewie Dorociak. Miłym akcentem i niespodzianką były nagrody ufundowane przez Bogusława Ferensztajna w podziękowaniu za kultywowanie tradycji ludowej w regionie dla Anny Wieczerzyńskiej dyrektora Domu Kultury, Joanny Tęczy instruktora folkloru i Wacława Małka inicjatora powołania biesiady. Podsumowując biesiadę Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia podziękowała uczestnikom, organizatorom, sponsorom, gościom za dostarczone wrażenia i wspaniały klimat, zaprosiła również wszystkich na przyszły rok.

W Biesiadzie wzięło udział ok. 300 osób w tym artyści ludowi, członkowie zespołów występujących w koncercie galowym, komisji oceniającej, gości zaproszonych, mieszkańców miasta i okolic.

Oprócz doznań duchowych, wszyscy mogli posilić się potrawami ludowymi tj: pierogi z kapustą i grzybami, kapustą z grochem, kapustą z kartofli, chlebem ze smalcem i ogórkami kiszonymi, golonką, schabem zapiekanym z warzywami a na deser ciastem drożdżowym, szarlotką i piernikiem. Potrawy te przygotowały Panie z zespołu „Gotardowie” działającego przy naszym Domu Kultury. Scenografię wykonali Bożena i Michał Tęczowie, przebieg biesiady dokumentował Ryszard Krawczyk i Karolina Frankiewicz –Jaworska. Jury oceniło, że biesiada stała na bardzo wysokim poziomie artystycznym i organizacyjnym, co wpłynęło na sprawny jej przebieg i typowo rodzinną atmosferę. Jak zwykle wszystkim było szkoda wyjeżdżać ze Zwolenia.

Sponsorami XXVI Biesiady Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych Zwoleń 2009 byli:

– Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego

– Bogusław Ferensztajn Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego

– Jerzy Koziński Starosta zwoleński

– Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia

– dr Zbigniew Kuźmiuk były Poseł do Europarlamentu

– Ewa i Bartosz Dorociak właściciele firmy DOROCIAK z Wilkowa Woj.opolskie

– Tomasz Krupa z Cukrówki –Gmina Chlewiska.

Wszystkim sponsorom realizator imprezy Dom Kultury w Zwoleniu bardzo serdecznie dziękuje.

Skip to content