Karawana Europa w Zwoleniu

GALERIA

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie i Dom Kultury w Zwoleniu po raz drugi w naszym mieście byli organizatorami spektakli teatralnych i parateatralnych działań animacyjnych w ramach projektu pn. „Karawana Europa”.

Przez godzinę Stowarzyszenie Klanza z Warszawy przygotowywało w parku zabawki i stoiska edukacyjne dla dzieci. Artyści w przygotowanych garderobach wieszali barwne kostiumy do spektakli, organizatorzy rozdawali wszystkim dzieciom kolorowe baloniki. Widzowie z wielkim zainteresowaniem obserwowali co dalej będzie się działo.

O godzinie 16.00 Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia wypowiedziała magiczne słowa; „karawana rusza”. Dyrektor Domu Kultury Anna Wieczerzyńska przywitała i przedstawiła osoby , dzięki którym projekt „Karawana Europa” mógł zaistnieć w Zwoleniu, Iwonę Chodorowicz – koordynatora projektu realizowanego w naszym mieście, Dariusza Jarosińskiego – prezesa Stowarzyszenia SCENA 96 z Warszawy, przedstawicieli Stowarzyszenia Klanza w Warszawie oraz Adama Markiewicza z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Na scenie w miłej atmosferze powitań zostały wymienione upominki. Pani Bogusława Jaworska wręczyła na ręce przedstawiciela MCKiSz Statuetkę Jana Kochanowskiego w podziękowaniu za współpracę.

Założeniem tego unikatowego projektu było umożliwienie mieszkańcom poszczególnych miejscowości do których docierała Karawana na uczestniczenie w nowej, otwartej formie życia kulturalnego.

Po godzinie 16.00 dzieci, młodzież i rodzice zostali zainspirowani do podjęcia działań w ramach których, każdy mógł stać się artystą uczestnicząc w nauce tańca greckiego i przygotowaniu scenek żywych obrazów, prezentując je na estradzie.

O godzinie 17.00 Teatr Bajlandia przedstawił spektakl dla dzieci „ O smoku i królu leniuchu” niemal od chwili pojawienia się aktorów w barwnych kostiumach zgromadził liczną młodszą publiczność, która z zachwytem przyglądała się formie teatralnej po raz pierwszy zaprezentowanej w Zwoleniu.

Spektakl zdobył Grand Prix Festiwalu w 2005 i największe uznanie widzów. Nagrodzone przedstawienie, utrzymane w konwencji comedii del arte, to historia o królu Leniuchu, któremu nic się nie chce. Sielankowy nastrój lenistwa zakłóca niespodziewany gość, który bohaterom przysparza wielu kłopotów, a wśród publiczności wzbudza salwy śmiechu. Barwne widowisko to nie tylko wspaniała zabawa, ale i lekcja szlachetnych zasad. Zaś bogactwo walorów plastycznych i muzycznych sprawia, że bajka zapada na długo w pamięci.

Po spektaklu dzieci z naszego miasta również mogły pobawić się w teatr. Aktorzy zaproponowali widzom stworzenie sztuki na bazie utworów Jana Brzechwy pt. ”Panie Janie” .Dzieci w baśniowych strojach , wykazały się znajomością utworów i zdolnościami aktorskimi a najlepsi otrzymali nagrody i ogromne brawa.

Duże zainteresowanie wzbudziły zabawy, które poprowadziła na placu KLANZA.

W parku na trawie, każde dziecko znalazło coś dla siebie: można było pomalować twarz i zamienić się np. w krokodylka lub zrobić piłeczkę z ryżu. O godzinie 19.00 aktor Jarosław Kaczmarek przy akompaniamencie opowiadał na scenie bajki afrykańskie i japońskie. Dzieci również mogły opowiedzieć swoją bajkę lub historyjkę.

O godzinie 21.00 w świetle reflektorów na placu Kochanowskiego mieszkańcy byli widzami niezwykłego ulicznego spektaklu teatralnego w wykonaniu teatru Snów z Gdańska.

Teatr ten prezentuje się na ulicach i w przestrzeniach zamkniętych. Na ich język teatralny składają się ruch, obraz, plastyka, rytm, muzyka.
Ogromną wagę przykłada do starannie skomponowanych obrazów, ruchu wewnątrz tych obrazów i wreszcie do ich montażu.

Ważny jest sposób zagospodarowywania przestrzeni. Relacje między aktorami, elementami scenograficznymi a widownią, linie ruchu. W montażu rytmy, akordy, echa.
Lubią opowiadać historie, które są związane z tym co przeżywają, co obserwują w życiu.

Przedstawienie p.t. „Remus” to spektakl, który staje się subtelnym narzędziem służącym interwencji w otoczenie, by spowodować u widzów świadome przeżycie teraźniejszego momentu. Mieszkańcy wytrąceni z kolein przyzwyczajeń, zmuszeni zostali do przekroczenia codzienności, zostali sprowokowani do zobaczenia ukrytego życia otaczającej przestrzeni.

„Remus” przeniósł widza w medytacyjną sferę i uświadomił przemijalność. Przedstawienie wyreżyserował Zdzisław Górski.

Mieszkańcy Zwolenia i okolic mieli możliwość przekształcania otaczającej rzeczywistości w teatr i zapoznali się z nowatorską formą kulturalno – edukacyjną w centrum której stoi człowiek i jego emocje.

Przedstawiciele Mazowieckiego Centrum Kultury w Warszawie wyrazili duże słowa uznania dla Bogusławy Jaworskiej Burmistrza Zwolenia i Domu Kultury w Zwoleniu.

Skip to content