I Spotkania Ludowych Kultur Europejskich na Ziemi Jana Kochanowskiego – Zwoleń 2009

GALERIA

22 i 23 sierpnia br. na Zwoleńskim Rynku odbywały się I Spotkania Ludowych Kultur Europejskich na Ziemi Jana Kochanowskiego – Zwoleń 2009. Patronat Honorowy przyjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Burmistrz Zwolenia i Dom Kultury.

Pierwszy dzień Spotkań rozpoczął się barwnym korowodem a uczestnikami były wszystkie zespoły w barwnych ludowych strojach, władze samorządowe miasta, goście zaproszeni i mieszkańcy. Korowód wyruszył spod Urzędu Miejskiego wzbudzając duże zainteresowanie mieszkańców Zwolenia pod pomnik Jana Kochanowskiego, gdzie złożone zostały wiązanki kwiatów i następnie ulicami naszego miasta powrócił na Rynek. Oficjalnego otwarcia dokonały władze samorządowe miasta i powiatu: Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i Edyta Sulima Sekretarz Powiatu. W pierwszym koncercie w ramach współpracy Domu Kultury w Zwoleniu z Międzynarodowym Festiwalem WARSFOLK 2009 wystąpił gościnnie Zespół KUD “RACIN” z Kicevo z Macedonii. W programie zespół zaprezentował śpiew, muzykę i tańce według bogatej tradycji narodu macedońskiego. Następnym wykonawcą był Zespół obrzędowy “Rymanowianie” z Ziemi Rzeszowskiej. Kapela wraz z solistami zapoznała publiczność z muzyką i przyśpiewkami związanymi z regionem Podkarpacia. Piękną autentyczną ludową muzykę ziemi lubelskiej zaprezentowała Kapela “Stacha” z Janowa Lubelskiego. W kolejnym koncercie wystąpił Ludowy Zespół Pieśni i Tańca “Gnieździska”, który przedstawił kulturę ludową ziemi Świętokrzyskiej. W pięknym wykonaniu widzowie zobaczyli i usłyszeli Zespół Folklorystyczny “KURPIANKA” z Kadzidła w muzyce, tańcu i pieśniach kurpiowskich. Program zespołu przeplatany był przyśpiewkami, gadkami oraz żywiołową muzyką w oryginalnych kurpiowskich strojach ludowych. Wszystkie zespoły z rąk Pani Burmistrz Zwolenia Bogusławy Jaworskiej otrzymały podziękowanie i statuetkę patrona naszej Zwoleńskiej Ziemi – Jana Kochanowskiego.

Pierwszy dzień zakończył się koncertem muzyki tanecznej zespołu FOCUS , który zgromadził szeroką, wielopokoleniową publiczność i porwał do śpiewu i tańca. Wieczorem zespoły ludowe spotkały się w ogrodach Domu Kultury i MGBP na podsumowaniu pierwszego dnia Spotkań. Na dużym ekranie w plenerze odbyła się prezentacja multimedialna “Bogactwa Ziemi Zwoleńskiej”. Rozpalone zostało ognisko przy którym muzyka i śpiew ludowy brzmiały jeszcze długo.

Drugi dzień Spotkań rozpoczął się koncertem zespołu folklorystycznego “KELMIKULA” z Tallinna z Estonii. Wieloosobowy zespół zaprezentował tańce, które mają swoje korzenie w folklorze północnych wybrzeży Estonii oraz wysp Zachodniej Estonii, związane z określonymi zwyczajami ludowymi. Zespół wystąpił w strojach których zdobienie kostiumów, nakrycia głowy i buty odzwierciedlały status społeczny mieszkańców danej gminy. Orientalność tych strojów zwróciła uwagę odbiorców, którzy fotografowali się z zespołem. Po raz drugi podczas Spotkań zaprezentował się Zespół Folklorystyczny KURPIANKA z Kadzidła. Zespół odwiedził również miejsca związane z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego: Sycynę, Czarnolas oraz Kryptę Rodziny Kochanowskich w zwoleńskim kościele przy której odbył się wykład Elżbiety Nowakowskiej dyrektor Muzeum Regionalnego w Zwoleniu na temat Nekropoli Rodziny Kochanowskich.

I Spotkania Ludowych Kultur Europejskich zakończył koncert Kapeli Zdzisława Kwapińskiego.

Całość prowadziła para folklorystów: Joanna Tęcza i Zdzisław Kwapiński. Spotkania podsumowała Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia a w swoim słowie ujęła, że były to pierwsze Spotkania z nadzieją na kontynuowanie kolejnych .

Zamierzeniem organizatorów było wzajemne poznanie ludowych kultur poprzez muzykę, śpiew i taniec. Pokazanie tradycyjnych i unikatowych elementów kultury ludowej różnych regionów Polski i krajów europejskich oraz popularyzacja folkloru w naszym społeczeństwie i promocja Ziemi Jana Kochanowskiego.

Projekt zrealizowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Skip to content