II Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski

GALERIA

Podczas ostatniego tygodnia maja na terenie zwoleńskiego Domu Kultury odbył się II Plener Rzeźbiarski p.n.” Jan Kochanowski w Rzeźbie Ludowej –inspiracje” Zwoleń 2009.

W tym czasie artyści ludowi stworzyli zespół funkcjonalnych rzeźb tj. krzesła , ławy i stół biesiadny, który ma nie tylko upiększać ogrody ale także pełnić funkcję użytkową. Dzięki tym rzeźbą powstało miejsce, w którym mieszkańcy Zwolenia mogą spotkać się, odpocząć i porozmawiać w miłym otoczeniu.

W tegorocznym plenerze udział wzięli:

Adam Opala, w którego rzeźbach pojawia się głównie temat świecki i sakralny. Jest to bardzo czynny artysta biorący udział w licznych plenerach ogólnopolskich i międzynarodowych oraz

wystawach zbiorowych, na których zostaje nagradzany bądź wyróżniany.

Podczas trwania pleneru wykonał rzeźbę Urszulki, element ławy.

Delikatną postać dziewczynki z rozpuszczonymi włosami. W dłoniach trzyma gołąbka, oznakę pokoju i łagodności.

Z twarzy dziewczynki emanuje ciepło i dobroć. Rzeźba powstała z myślą o dzieciach, które wraz z rodzicami zasiądą w ogrodach Domu Kultury i Biblioteki aby odpocząć.

Jerzy Soremski zajmuje się rzeźbą od wielu lat. Swoją przygodę życia rozpoczął od małych form. Jego prace dotyczą tematyki sakralnej jak i świeckiej, są to rzeźby figuralne oraz przedmioty użytkowe.

Sam o sobie mówi, że jest „rzeźbiarzem świadomym własnych możliwości…”

Mimo iż tematy rzeźb powtarzają się to „… każdy kawałek drewna jest inny, a to właśnie drewno – a nie rzeźbiarz – od początku do końca dyktuje swoje warunki.”

Uważa iż drewno uczy pokory nadając pierwszy i ostateczny kształt rzeźbie. Rzeźbiarz wydobywa na światło dzienne to co drewno w sobie skrywa.

Jest laureatem wielu nagród, a jego prace znajdują się w rękach licznych nabywców w kraju i za granicą.

Na plenerze wykonał krzesło „Babę”, która swą przaśną twarzą zaprasza gości do wspólnej biesiady, a także głowy starców, chłopów, którzy utrzymują na sobie cały ciężar stołowego blatu.

Waldemar Styperek jest cenionym twórcą ludowym. Słynie przede wszystkim ze swoich aniołków –uśmiechniętych, barwnych i wyjątkowych.

Styperkowski styl to: prostota wizerunku osób, wyrazista kolorystyka i skromna ornamentyka. Jego prace znajdują się w muzeach Torunia, Wałcza, Piły, Węgrowca i Olsztynka oraz w wielu prywatnych kolekcjach np. Niemczech, Francji, Szwajcarii, Australii, USA i Finlandii.

Od kilku lat zaprasza do swojego domu przyjaciół „ po fachu”

„…Spotykamy się aby wspólnie rzeźbić razem podłubać trochę w drewnie…”

Na plenerze wykonał rzeźbę Starca (oparcie krzesła), który podsuwa biesiadnikom wolne krzesło.

Robert Sadło to młody artysta, który znalazł już uznanie w kręgu artystycznym. Wykonuje rzeźby o tematyce świeckiej, sakralnej a także snycerkę meblową. Jego prace silnie nawiązują do ludowości.

W trakcie trwania pleneru pracował nad postacią chłopa, który trzymając dzban miodu zasiada do stołu. Zaprasza wszystkich wokół do wspólnego biesiadowania wznosząc toast.

Cały kompleks wykonany przez plenerowiczów został umieszczony w ogrodach Domu Kultury i Biblioteki Miejskiej.

Rzeźbiarze tchnęli życie w kawałek drewna, dzięki ich dotykowi drewno zamienia się w odrębny byt, „oddychającą postać”.

Zasiadając przy tym stole mamy wrażenie, że otaczają nas ludzie a nie martwe przedmioty.

Karolina Frankiewicz-Jaworska

Skip to content