Zwyczaje Bożonarodzeniowe i Festiwal Potraw Świątecznych w Zwoleniu

GALERIA

Mimo siarczystego mrozu impreza „Zwyczaje Bożonarodzeniowe i Festiwal Potraw Świątecznych” zgromadziła w dniu 4 stycznia br. dużą publiczność.

Na scenie zwoleńskiego kina „Świt” w scenerii iście świątecznej, 12 zespołów przybyło na wielkie śpiewanie znanych i mniej znanych kolęd i pastorałek. Spotkanie rozpoczęło się melodią graną na instrumencie australijskim didgeridoo w wykonaniu Mateusza Walaska. Wraz z pierwszą gwiazdką, za stołem w tym roku zasiedli członkowie zespołu Gotardowie, Grupy Rytmiczno Folklorystycznej i Chóru Seniora przedstawiając obrzęd wigilijny rozpoczynający się wspólną modlitwą, łamaniem się opłatkiem i składaniem sobie życzeń. W czasie koncertu można było usłyszeć kolędę „Bracia patrzcie jeno” w wykonaniu zespołu „Sobótka” z Czarnolasu i wiersz napisany przez Renatę Pogorzelską Wojtaszek pt. „Wiersz Bożonarodzeniowy”. Brzmiały też rytmy znanych kolęd w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Sycyny, zespoły folklorystycznego „Łaguszowianki” z Łaguszowa. Przybył również zespół obrzędowy ze Strykowic Górnych, który obchodził swoje 30- lecie działalności w listopadzie br. Na scenie zaśpiewała również nestorka Pani Cecylia Siczek reprezentująca gminę Tczów, wielokrotna laureatka Biesiad Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych. Śpiewali dorośli, śpiewały również dzieci – Zespół NUTKI z Lucimi. Gościnnie wystąpił Chór z Janowca z parafii Św. Stanisława Biskupa i Św. Małgorzaty, który wykonał jedną z najstarszych kolęd pt. ”Idźcie z tem co macie” pod kierunkiem Michała Tęczy. Na widowni zasiedli goście zaproszeni a wśród nich Pani Bogusława Jaworska Burmistrz Zwolenia i łamiąc się opłatkiem, który jest symbolem pojednania i przebaczenia oraz znakiem przyjaźni i miłości, złożyła wszystkim obecnym życzenia noworoczne. Po życzeniach noworocznych zespół Gotardowie z grupą dzicięco – folklorystyczną przedstawili zwyczaje związane z dniem „Trzech króli”, chodzeniem po kolędzie, po szczodrokach i wybierali „króla i królową migdałową”. Zwyczaje wyreżyserowała Joanna Tęcza a scenografię przygotował Michał Tęcza.

Dyrektor DK Anna Wieczerzyńska zaprosiła publiczność i zespoły na drugą część tego wydarzenia kulturalnego do Domu Kultury. A tu czekała na wszystkich królewska uczta. Scenerią były stoły obficie zastawione potrawami świątecznymi, przygotowanymi według własnych receptur przez osiem zespołów folklorystycznych. Nie brakowało chyba niczego. Było co zjeść i wypić. Stoły świąteczne wyglądały jak malowane i kusiły gości. A spróbować można było samych przysmaków: kilka rodzajów bigosu, kapuśnioki i zawijoki oraz śledzików na różne sposoby, pierogów z różnym nadzieniem: makiem, soczewicą, kapustą, grzybkami. Z mięsnych potraw gościom smakowała karkówka w sosie sojowo-grzybowym, pieczone żeberka, kiełbasa pachnąca dymem z jałowca. Rarytasem rybnym był śledziowy tatar, ale smakowały też ryby w innej postaci. Wyborne były też słodkości tj.: racuchy, noworoczny tort, serniki, makowce i drożdżowe.

Na amatorów mocniejszych trunków czekały różne nalewki w postaci cytrynówki, wiśniówki i okowity.

Po prezentacji odbyło się wspólne śpiewanie i pląsy „na ludową nutę”.

Czynna była też kawiarenka w której goście i uczestnicy przy kawie i herbacie długo i miło gawędzili. Scenografię tej części spotkania przygotował Krzysztof Małek.

Skip to content