„Na pielgrzymim szlaku – Zwoleń 2008”

13 września 2008 roku w sobotnie popołudnie, w ogrodach DK i MGBP w Zwoleniu, Anna Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury powitała przybyłych gości i uczestników Jubileuszowych X Prezentacji Pieśni Pielgrzymkowej „Na Pielgrzymim Szlaku” – Zwoleń – 2008.

Spotkanie otworzyła Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia i Ksiądz Kanonik – Bernard Kasprzycki – Proboszcz parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu. Swoją obecnością zaszczycił Przegląd, Jerzy Koziński – Starosta Zwoleński. Po oficjalnym otwarciu i odczytaniu przez prowadzącą przesłuchania – Karolinę Frankiewicz-Jaworską odezwy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, skierowanej do młodzieży, komisja w składzie: Włodzimierz Kabus – zastępca Burmistrza Zwolenia i przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy Urzędzie Miejskim w Zwoleniu, Ksiądz Piotr Sowiński – z parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu, dyrektor chóru parafialnego, Urszula Bronisz – nauczycielka muzyki w PSP w Zwoleniu, przystąpiła do przesłuchania siedmiu zakwalifikowanych zespołów prezentujących pieśni pielgrzymkowe.
Po zakończeniu przesłuchań ksiądz Piotr Sowiński przeprowadził warsztaty muzyczne dla młodzieży i osób zainteresowanych. O godzinie 17,00 wszyscy spotkali się w sali widowiskowej DK gdzie odbył się recital autorski znakomitego muzyka, organisty wirtuoza – Roberta Grudnia, którego koncert poprowadził Michał Tęcza instruktor muzyki DK. Robert Grudzień ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi i Musikhochschule w Duesseldorfie. Koncertuje na terenie całego kraju oraz za granicą. Dokonał wielokrotnych nagrań, radiowych i telewizyjnych. Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbywającego się w 48 miastach Polski. Po doznaniach duchowych, których dostarczył koncert, komisja udała się na obrady a uczestnicy prezentacji oraz zaproszeni goście uformowali korowód, który przeszedł ulicami miasta do kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego na Mszę Świętą. Po Mszy umocnieni duchem, wszyscy wrócili na odczytanie werdyktu jury, ale zanim to nastąpiło dyrektor Domu Kultury Anna Wieczerzyńska przedstawiła krótką historię Prezentacji i nazwiska osób dzięki którym zrodził się ten pomysł i mógł być przy ich wsparciu realizowany przez 10 lat. Były też kwiaty, podziękowania i życzenia a otrzymała je Elżbieta Nowakowska twórczyni Prezentacji, która zabierając głos ze wzruszeniem wspominała chwilę sprzed dziesięciu lat w której zrodził się pomysł zorganizowania w Zwoleniu Przeglądu. Następnie odczytany został protokół przez członków jury, które przyznało nagrody i wyróżnienia:
I NAGRODĘ – 400 zł – otrzymała Schola parafialna EFFATA p.w. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu ufundowaną przez Burmistrza Zwolenia, Bogusławę Jaworską
II NAGRODA – 300 zł przyznana została zespołowi ZAHIR z Parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Zwoleniu, ufundowana przez Księdza Kanonika Bernarda Kasprzyckiego Proboszcza Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.
Dwie równorzędne III NAGRODY – po 200zł – otrzymały: Schola Parafialna p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu ufundowaną przez Starostę Zwoleńskiego Jerzego Kozińskiego i zespół TOTUS TUUS z Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Przysusze ufundowaną przez Księdza Kanonika Bernarda Kasprzyckiego Proboszcza Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zwoleniu.
Komisja przyznała również trzy wyróżnienia dla zespołów: „Wojownicy Pana” ze Stowarzyszenia Rodzin Nazaretańskich Diecezji Radomskiej w Radomiu, ” MOC I POTĘGA” z Parafii p.w. Świętego Jana Nepomucena w Przysusze i Duetu Wokalnego z Gminnego Ośrodka Kultury w Siennie
Wszystkie zespoły i kierownicy otrzymali pamiątkowe dyplomy wykonane przez Dom Kultury oraz nagrody książkowe. Nagrody wręczyli fundatorzy, którzy gratulowali i dziękowali wszystkim zespołom oraz realizatorom przeglądu zapraszając na przyszły rok z nadzieją na dwudniowe spotkanie. Na zakończenie tej części spotkania zaśpiewali laureaci – schola parafialna EFFATA p.w. Matki Bożej Miłosierdzia z Radomia.
Następnie wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście przeszli do ogrodów DK, gdzie przy ognisku pieczone były kiełbaski a wspólne śpiewy trwały do późnych godzin wieczornych. Prezentacje i koncerty przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze przy płonącym ognisku, pięknej scenerii ogrodu i scenografii sali koncertowej zaaranżowanej i wykonanej przez Karolinę Jaworską i Krzysztofa Małka.
Sponsorami X Prezentacji Pieśni Pielgrzymkowej byli:
– Burmistrz Zwolenia
– Ksiądz Proboszcz Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Zwoleniu
– Starosta Zwoleński
– Towarzystwo Miłośników Miasta Zwolenia im. Jana Kochanowskiego
– Stowarzyszenie DZIEDZICTWO i ROZWÓJ z siedzibą w Zwoleniu
– Prywatna Szkoła Nauki Jazdy KWAPIS ze Zwolenia
– Dom Kultury w Zwoleniu.

Skip to content