KARAWANA 2008

Dom Kultury w Zwoleniu podpisał porozumienie z Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie na wspólną organizację spektakli teatralnych i parateatralnych działań animacyjnych w ramach projektu pn. „Karawana Europa”.

3 sierpnia w wakacyjne i słoneczne popołudnie o godzinie 15.00 dotarła na Plac Kochanowskiego w Zwoleniu długo oczekiwana „Karawana Europa”, licząca ponad 60 osób.

Przez godzinę Stowarzyszenie Klanza z Warszawy przygotowywało w parku zabawki i stoiska edukacyjne dla dzieci. Artyści w przygotowanych garderobach wieszali barwne kostiumy do spektakli, organizatorzy rozdawali wszystkim dzieciom kolorowe baloniki. Widzowie z wielkim zainteresowaniem obserwowali co dalej będzie się działo.

O godzinie 16.00 Bogusława Jaworska – burmistrz Zwolenia wypowiedziała magiczne słowa; „karawana rusza”. Dyrektor Domu Kultury Anna Wieczerzyńska przywitała i przedstawiła osoby , dzięki którym projekt „Karawana Europa” mógł zaistnieć w Zwoleniu, Jolittę Stępniak – koordynatora projektu, Urszulę Żyrzyńską – prezesa Stowarzyszenia Klanza w Warszawie i Dariusza Jarosińskiego – prezesa Stowarzyszenia SCENA 96 przy Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie.

Założeniem tego unikatowego projektu było umożliwienie mieszkańcom poszczególnych miejscowości do których docierała Karawana na uczestniczenie w nowej, otwartej formie życia kulturalnego.

Po godzinie 16.00 dzieci, młodzież i rodzice zostali zainspirowani do podjęcia działań w ramach których, każdy mógł stać się artystą uczestnicząc w nauce tańca greckiego i przygotowaniu scenek żywych obrazów, prezentując je na placu .

O godzinie 17.00 Kijowski Teatr Uliczny KET niemal od chwili pojawienia się szczudlarzy w barwnych kostiumach przy dźwiękach znanych standardów muzycznych zgromadził liczną publiczność, która z zachwytem przyglądała się formie teatralnej po raz pierwszy zaprezentowanej w Zwoleniu.

„Marzenia albo karnawał” to bardzo żywiołowy i kolorowy spektakl uliczny zawierający sceny komediowe i taneczne, pozwalające na aktywną zabawę z publicznością. Mistrzowskie popisy na szczudłach, humor i wesołość przedstawianych scen wciągnęły publiczność do zabawy, tworząc niepowtarzalną karnawałową atmosferę ,w której dominuje muzyka flamenco, rock and roll i pop dance.

Duże zainteresowanie wzbudziły zabawy, które poprowadziła na placu KLANZA.

W parku na trawie, każde dziecko znalazło coś dla siebie: można było pomalować twarz i zamienić się w tygryska, zrobić piłeczkę z ryżu, wykonać z bibuły wianek z kwiatami, z masy solnej ulepić zwierzątko a nawet wyciąć okręt z plastikowej butelki.

O godzinie 19.00 aktor Michał Malinowski z Muzeum Opowiadania Historii w tygrysiej pelerynie opowiadał na scenie bajki afrykańskie i japońskie. Dzieci również mogły opowiedzieć swoją bajkę lub historyjkę.

O godzinie 21.00 w świetle reflektorów na placu Kochanowskiego mieszkańcy byli widzami niezwykłego ulicznego spektaklu teatralnego w wykonaniu teatru LIMEN.

Przedstawienie p.t. „Ukiyo, przepływający świat” to spektakl, który staje się subtelnym narzędziem służącym interwencji w otoczenie, by spowodować u widzów świadome przeżycie teraźniejszego momentu. Mieszkańcy wytrąceni z kolein przyzwyczajeń, zmuszeni zostali do przekroczenia codzienności, zostali sprowokowani do zobaczenia ukrytego życia otaczającej przestrzeni. „Przepływający świat” przeniósł widza w medytacyjną sferę i uświadomił przemijalność. Przedstawienie wyreżyserowała Sylwia Hanff.

Mieszkańcy Zwolenia i okolic mieli możliwość przekształcania otaczającej rzeczywistości w teatr i zapoznali się z nowatorską formą kulturalno – edukacyjną w centrum której stoi człowiek i jego emocje.
Przedstawiciele Mazowieckiego Centrum Kultury w Warszawie wyrazili duże słowa uznania dla Domu Kultury w Zwoleniu – organizatora i zapowiedzieli przyjazd karawany w przyszłym roku.

Skip to content