Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski w Zwoleniu

Ogólnopolski Plener pn. ”Jan Kochanowski w Rzeźbie Ludowej – inspiracje” Zwoleń 2008 jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Dni Jana Kochanowskiego, którego głównym celem jest promocja Ziemi Jana Kochanowskiego w ludowej rzeźbie monumentalnej, twórcze oddziaływanie rzeźby na wnętrze człowieka oraz konfrontacja, rozwój i wspieranie ludowej kultury artystycznej.

Plener odbywał się w dniach od 28 maja do 6 czerwca . Do udziału w plenerze zostali zaproszeni rzeźbiarze ludowi: Jerzy Krześniak z Kozienic, Waldemar Styperek z Rudy koło Grudziądza, Robert Sadło z Gręzówki koło Łukowa, Jerzy Soremski z Jastrzębia Zdrój i Adam Opala z Wieliczki. Artyści ludowi wykonywali rzeźby w drzewie topolowym i lipowym w ciągu 10 słonecznych dni. Każdy otrzymał materiał w postaci kloca ponad 2 metry wysokości i z tych kloców powstały piękne rzeźby wyeksponowane w ogrodach Domu Kultury i Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej. Monumentalne rzeźby podniosły walory artystyczne Zwolenia, wzbogacając jego dziedzictwo kulturowe i artystyczne. W dniu 6 czerwca 2008 roku, wśród rzeźb w zieleni ogrodu, nastąpiło uroczyste zakończenie pleneru. Anna Wieczerzyńska – Dyrektor Domu Kultury – główny organizator pleneru, powitała przybyłych gości, a artyści zaprezentowali swoje prace. Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia i Zbigniew Buczma – Prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo i Rozwój – współorganizator pleneru, wręczyli rzeźbiarzom okolicznościowe nagrody promujące to wydarzenie kulturalne. W zakończeniu uczestniczyli również – dr Stefan Rosiński, Edward Szewczyk – Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu, gdzie artyści byli zakwaterowani, oraz sympatycy rzeźby ludowej. Kierownikiem pleneru był Waldemar Gołdziński. Ogólnopolski Plener Ludowej Rzeźby Monumentalnej pn. ”Jan Kochanowski w Rzeźbie Ludowej – inspiracje – Zwoleń 2008” zorganizowany był przez Dom Kultury i Stowarzyszenie „Dziedzictwo i Rozwój” a sfinansowany przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Organizatorzy serdecznie zapraszają na oficjalne otwarcie wystawy poplenerowej, które nastąpi w dniu 20 czerwca (piątek) o godzinie 20.00 w czasie wieczoru poezji pn.„Janowi Kochanowskiemu – my współcześni” .

Noty biograficzne autorów prac.

Jerzy Krześniak – ur. 1952 roku. Mieszka w Kozienicach. Rzeźbi od 1978 roku. Jego prace cechuje duża dynamika. Najczęściej sięga do tematyki obrzędowej, zwyczajowej i historycznej. Jest laureatem licznych nagród w konkursach rzeźbiarskich i odznaczeń państwowych i resortowych za zasługi dla kultury. Uczestniczył w 17 plenerach i konkursach. Prace prezentował na dwóch zbiorowych wystawach i jednej indywidualnej w Radomiu i Szwecji. W czasie pleneru w Zwoleniu wykonał rzeźbę – Jan Kochanowski.

Waldemar Styperek ur. 1949 roku. Mieszka w Rudzie k/Grudziądza. Rzeźbą zajmuje się od 1993 roku. Jest członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Tematyka prac to sceny z życia wsi, rzeźba sakralna, anioły, diabły, szopki bożonarodzeniowe i ptaszki. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Uczestniczył w 7 plenerach i konkursach rzeźbiarskich. Prace prezentował na 6 wystawach zbiorowych i jednej indywidualnej w Bukowinie Tatrzańskiej, Bydgoszczy, Liege(Belgia), Lublinie i Grudziądzu. W czasie pleneru w Zwoleniu wykonał rzeźbę -.Kapliczkę z Jezusem Frasobliwym.

Robert Sadło ur. 1976 roku. Mieszka w Gręzówce Starej koło Łukowa. Rzeźbi od 1998 roku. Zakres jego twórczości artystycznej jest różnorodny: min. wykonuje rzeźby o tematyce świeckiej, sakralnej oraz snycerkę meblową. Prowadzi zajęcia plastyczne z młodzieżą oraz galerię autorską. Jego prace były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane. Uczestniczył w 12 plenerach i konkursach. Prace prezentował na wystawie zbiorowej w Niemczech. W czasie pleneru w Zwoleniu wykonał rzeźbę -Skąpiec

Jerzy Soremski – ur. 1956r. Mieszka w Jastrzębiu Zdroju. Rzeźbi od 1979 roku. Jest członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Jastrzębiu Zdroju i Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Specjalnością artysty są prace o tematyce sakralnej, rzeźby figuralne oraz przedmioty użytkowe. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień . Brał udział w 15 plenerach i konkursach rzeźbiarskich. Prace prezentował na jednej wystawie zbiorowej i jednej indywidualnej w Jastrzębiu Zdroju. Podczas pleneru w Zwoleniu wykonał rzeźbę – Lipa Kochanowskiego w której nawiązał do Pieśni IX, X i XI., a prezentację zakończył słowami Mistrza Jana – Kto tak mądry, że zgadnie, co mu jutro przypadnie?

Adam Opala –ur. 1947r w Bukowianach. Mieszka w Wieliczce. Specjalnością jest rzeźba i płaskorzeźba w drewnie. Uczestniczył w plenerach, jarmarkach i konkursach rzeźbiarskich, gdzie zdobywał główne nagrody. Jest członkiem Światowego Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych w Kielcach. W czasie pleneru w Zwoleniu wykonał rzeźbę – Kobieta grająca na gęślach.

Skip to content