Wystawa fotografii Michała Tęczy

W dniu 06.03.2008r. w Domu Kultury w Zwoleniu w Galerii Fotografii i Plastyki została otwarta wystawa fotografii Michała Tęczy pod tytułem „Ilustracja wnętrza organów”.

Fotografie ilustrują wnętrze organów z parafii p.w. Św. Stanisława i Św. Małgorzaty w Janowcu. Zbudowane zostały w latach 1930-1933 rozpoczęte przez D. Biernackiego, a zakończone przez D. Truszczyńskiego. Starania o budowę nowych organów podjął proboszcz ks. Stanisław Dudziński. Podczas prac remontowych organów, Michał Tęcza wpadł na pomysł by pokazać je od wewnątrz takie jakie znają tylko konstruktorzy. Na fotografiach utrwalił wiele ciekawostek z wnętrza organów, niektóre ze zdjęć są wykonane wprost artystycznie. Fotografie obrazują: prospekt organowy, piszczałki do renowacji, duże i małe. Gazety uszczelniające wnętrze ścianek miechów z 1934r. tabliczkę znamionową i przesyłkę odbioru. Mechanizmy wewnątrz organów – rurki, mieszki, wiatrownice. ławy do instalowania piszczałek na wiatrownicach. Piszczałki drewniane, piszczałki metalowe w szafie organowej. Piszczałki wewnątrz organów – głos burdon, flet kryty. Otwór wlotowy do piszczałek zwany nogą. Tremulaut urządzenie dające dźwięk falujący. Średnią piszczałkę drewnianą – głos fletowy. Piszczałki językowe – Tvompet i inne. Wiatrownice z otworami na umieszczenie piszczałek. Piszczałkę średnią – głos fletowy kryty. Piszczałkę średnią głosu językowego o brzmieniu oboju. Można również obejrzeć niektóre elementy składowe organów.

Michał Tęcza jest instruktorem muzyki w Domu Kultury w Zwoleniu i organistą w parafii Janowiec. Organy dla niego są królem instrumentów, które mają swoje wnętrze i duszę. To właśnie chciał pokazać na tej wystawie, zajrzeć do środka tego wspaniałego instrumentu, tylu tysięcy piszczałek.

Skip to content