FESTIWAL PRODUKTÓW REGIONALNYCH

FESTIWAL PRODUKTÓW REGIONALNYCH I TWÓRCÓW LUDOWYCH –ZWYCZAJE BOŻONARODZENIOWE 2008

12 stycznia br. w sobotę odbył się ;Festiwal Produktów Regionalnych i Twórców Ludowych Zwyczaje Bożego Narodzenia. W sali kina Świt ; zespół Śpiewaczy z Łaguszowa rozpoczął kolędą Zwyczaje Bożonarodzeniowe.

Zespoły i przybyłych gości przywitali oraz złożyli życzenia Noworoczne Pani Bogusława Jaworska – Burmistrz Zwolenia i Zbigniew Buczma – Prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwo i Rozwój” – organizator.

Zwyczaje związane z Wigilią i Bożym Narodzeniem przedstawił Zespół Obrzędowy ze Strykowic Górnych, Święto Trzech Króli zaprezentował Zespół Gotardowie. Zwyczaj chodzenia z gwiazdą i po szczodrokach wykonała dziecięca grupa rytmiczno – folklorystyczna z DK. Kolędy i pastorałki wyśpiewały : Chór Parafialny z Janowca , Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Jasieńca Iłżeckigo i solo – Cecylia Siczek z KGW w Bartodziejach oraz zagrały dzieci z grupy muzycznej DK. Wśród wykonywanych kolęd zabrzmiały m.in. „Przystąpmy do szopy”, „Tam na sianku Jezus leży” i „Śliczna Panienka”. Scenografię przygotowali Bożena i Michał Tęczowie a Joanna Tęcza autorka scenariusza pierwszej części dziękując, zaprosiła wszystkich na Festiwal Produktów Regionalnych i Twórców Ludowych do Domu Kultury.

Zwyczaje Bożego Narodzenia mają w naszym mieście długą tradycję, a Festiwal odbył się po raz pierwszy. Organizatorem tego przedsięwzięcia kulturalnego było Stowarzyszenie Dziedzictwo i Rozwój z siedzibą w Zwoleniu, które zrzesza sześć gmin – Zwoleń, Policzna, Ciepielów, Iłża, Kazanów i Tczów. Realizatorem i pomysłodawcą był Dom Kultury w Zwoleniu. Głównym celem festiwalu było zaprezentowanie potraw regionalnych i staropolskich okresu Bożego Narodzenia : wigilijnych, świątecznych, noworocznych i karnawałowych z regionów, które reprezentowały zespoły, z nadzieją, że w przyszłości jedna z potraw zdobędzie certyfikat europejski na produkt naszego regionu.

Na festiwalu zaprezentowało się sześć stoisk z czterech gmin: Zespół Folklorystyczny Gotardowie ze Zwolenia, Zespół Obrzędowy ze Strykowic Górnych, Zespół Koła Gospodyń Wiejskich z Sycyny, Zespół Sobótka z Czarnolasu, Koło Gospodyń Wiejskich z Jasieńca Iłżeckiego przy Domu Kultury w Iłży i Koło Gospodyń Wiejskich z Bartodziejów. Anna Wieczerzyńska – dyrektor Domu Kultury podchodząc do każdego stoiska prezentowała go. Zachęcała również gości do degustacji potraw na pięknie przygotowanych i suto nakrytych stołach na których wśród ogromnej różnorodności były m.in. : pierogi, kluski z makiem, kasza jaglana ze śliwkami, ciasto marchwiowe, kapusta z grochem, tatar śledziowy , śledzie i karpie w różnej postaci, sałatki, bigosy i ciasta, a także tort staropolski. Kierowniczki zespołów opowiadały gościom o przygotowanych produktach ze swojego regionu.Na festiwal licznie przybyli goście honorowi , władze samorządowe poszczególnych gmin, które wspierały zespoły obecnością i dobrym słowem: Burmistrz Zwolenia – Bogusława Jaworska i Wójt Gminy Policzna – Stanisław Pająk oraz goście z Delegatury Urzędu Marszałkowskiego – Adolf Krzemiński i zasłużony etnograf – Stefan Rosiński.
Czas upłynął w miłej atmosferze wspólnego śpiewania kolęd przy akompaniamencie zintegrowanych kapel ludowych.Impreza została podsumowana przez Bogusławę Jaworską – Burmistrza Zwolenia, która bardzo ciepło podziękowała dyrekcji i pracownikom Domu Kultury za profesjonalne przygotowanie i bardzo udany przebieg imprezy, natomiast Zbigniew Buczma – Prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo i Rozwój, które sfinansowało imprezę powiedział , że przerosła jego oczekiwania. Mamy nadzieję, że przychylność władz samorządowych i organizacji pozarządowych będzie sprzyjała kultywowaniu tego przedsięwzięcia. Przebieg festiwalu został udokumentowany kamerą video przez Ryszarda Krawczyka, nagłośnienie wykonał Robert Kusio. Impreza wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród lokalnej społeczności a także sąsiednich gmin.
Po prezentacji rozpoczęło się wielkie kolędowanie w którym uczestniczyły wszystkie zespoły prezentujące potrawy na stoiskach a gościnnie wystąpiły : Chór Seniora „Pogodna Jesień” ze Zwolenia, Chór Seniora z Domu Kultury i zespół z Łaguszowa. Scenografię z elementami regionalnymi przygotowali Ewa Bulzacka i Krzysztof Małek.

Skip to content